Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kamuda çalışan yaklaşık 230 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşmelere ilişkin görüşmeler seçim sonrasına kaldı.

Türk-İş kamu sözleşmelerinde gelinen duruma ilişkin teşkilatını bir duyuruyla bilgilendirdi. Duyuruda, Türk-İş üyesi 22 sendikanın, bu yıl, çoğunluğunun yürürlük başlangıcı mart ayı olmak üzere 101 toplu iş sözleşmesi bağıtlayacağı belirtildi.

Türk-İş bünyesinde oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda toplu iş sözleşmesi prosedürlerinin birlikte yürütülmesine çalışıldığı, taraflar arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının verdiği yetki belgesi oranında başlanabildiği ifade edilen duyuruda, söz konusu 101 toplu iş sözleşmesinin küçük bir kısmı için yetki itilafı halen devam ettiği kaydedildi.

Duyuruda, taraflar arasında sözleşmelerin 30 tanesi için 60 günlük görüşme süresinin tamamlandığı, diğerleri için ise görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi.

Düşük ücretlerin iyileştirilmesi, ücretlerin enflasyona yenik düşürülmemesi, refahtan pay alınması ve vergi kayıplarının giderilmesi yönündeki taleplere ilişkin olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakan dahil hükümet kanadıyla yapılan görüşmelerden henüz bir sonuç alınamadığı belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

''Bütün arzumuza ve çalışmalarımıza rağmen toplu iş sözleşmelerinin sonuçlanması için gerekli çerçeve anlaşmasının 12 Haziran tarihi öncesinde yapılamayacağı anlaşılmaktadır. Bu durum haklı taleplerimizin sürdürülmesi ve alınacak sonuç açısından bir dezavantaj oluşturmayacaktır. Genel seçim, yerel seçim dönemleri de dahil olmak üzere 1989 yılından bu tarafa kamu sözleşmeleri çerçeve protokollerinin Haziran ayı sonunda ve çoğunlukla da temmuz- ağustos aylarında imzalandığı hatırlanmalıdır.

Her dönem olduğu gibi bu dönemde de Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri, Türk-İş Koordinasyon Kurulunun bilgi ve iradesi içerisinde sürdürülmektedir, sonuç da aynı irade ile alınacaktır.''