Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, ''İç piyasanın hareketli olması ekonomiyi ısındırırken, ülkenin refahının da arttığını gösteriyor'' dedi.

Meral, özellikle Türkiye'de üretilen ve tüketim malları ve ara girdilerinin kullanımının tespiti yönünde bazı düşüncelerinin bulunduğunu belirterek, bunları gelecek dönemde biraz daha ön plana çıkartmak istediklerini kaydetti.

''Çünkü her şey yasaklamalarla ve sınırlamalarla olmuyor. İnsanımızın da bu çabaya, mücadeleye katkıda bulunmasını düşünüyoruz'' diyen Meral, şöyle konuştu:

''İç piyasanın hareketli olması ekonomiyi ısındırıyor aslında ama bir de gerçek var; Türkiye'nin refahı artıyor. Türk insanı daha çok şey talep eder hale geliyor. Ekonomiyi bir anda ısıtıyor. Bu bir realite. Bu da iç piyasanın canlanmasını sağlıyor. Merkez Bankası aslında tedbirlerini aldı. Buradan çok fazla bir şey beklemiyoruz. Belki Maliye Bakanlığının önümüzdeki dönemde vergiler noktasında bazı oynamaları olabilir. Onlar biraz ekonomiyi soğutucu tedbir oluşturabilir ama faizlerle alakalı çok fazla oynanmaması gerektiğini düşünüyoruz.''

Meral, euronun dolar karşısında değer kazanmayı sürdürmesi konusundaki soruyu da yanıtlayarak, ''Bunlar daha çok spekülatif olaylar. Gerek ABD, gerekse Avrupa ekonomisi büyük bir belirsizlik içinde. Yani hiç birinin ileriye dönük, bir diğerine üstünlük sağlayacağına dair bir gösterge şu anda yok. O nedenle bunlar dönemsel. Birilerinin para kazandığı dönemler olarak görülebilir'' dedi.

''SİYASİ İSTİKRARIN DEVAM EDECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ''

Seçim sonrası siyasi istikrarın devam edeceğini tahmin ettiklerine de değinen Meral, ''Özellikle oy oranı önemli. Eğer Anayasa'nın değiştirilebileceği bir oyu iktidar partisi alırsa Türkiye'nin ekonomik çıkışı çok daha hızlanarak devam eder diye düşünüyoruz. Beklentimiz bu yönde'' diye konuştu.

Meral, Türkiye'nin, dünya genelinde adeta göz kamaştıran bir ülke olarak görüldüğünü anlatarak, ''Yapmış olduğu demokratik, ekonomik ve sosyal reformlar Türkiye'yi dünyada imrenilen bir ülke haline getirdi. Bu gelişmelerin, menfaatlerine uymayan kesimler ve bazı devletler olabilir dünyada. Bazıları zannediyorum bu gelişmelerden haz duymuyorlar. Bu noktada Türkiye aleyhine bazı çalışmaların olmasını normal buluyoruz'' dedi.