Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, Federal hükümetin borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda son tarih olan 2 Ağustos'a kadar bir anlaşmaya varılarak, ülkenin temerrüde düşmesi riskini önlemek için özellikle Cumhuriyetçi Kongre üyelerine yönelik baskısını artırdı.

Konuyla ilgili olarak son günlerde girişimlerini yoğunlaştıran, iki gün arka arkaya Kongre'deki liderlerle görüşmeler yapan Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, anlaşma sağlanıncaya kadar Kongre liderleriyle her gün görüşmeye devam edeceğini açıkladı.

Anlaşma için iki tarafın da tavizler vermesi gerektiğini belirten Obama, basın toplantısı sırasında ara sıra ses tonunu sertleştirerek, "eğer şimdi anlaşma olmayacaksa, ne zaman?" diye sordu.

"Kongre'deki tüm liderlerin, borçlanma tavanının yükseltilmeyerek, ABD yönetiminin temerrüde düşmesine izin vermeyi kabul edilemez bulduğunu" vurgulayan Obama, bu soruna kısa vadeli değil, kökten bir çözüm bulunmasını istediğinin altını çizdi.

Obama, borçlanma tavanının 2 Ağustos'a kadar yükseltilmemesi halinde, ABD'nin borçlarını ödeyemez hale geleceğine dikkati çekerek, bunun de ülkede milyonlarca kişiyi işinden edebilecek yeni bir ekonomik durgunluk dönemi yaratılabileceği uyarısında bulundu.

ABD yönetiminin 14,3 trilyon dolarlık borçlanma sınırı 2 Ağustos'ta doluyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Kongre'nin o tarihe kadar borçlanma tavanını yükseltmemesi halinde Federal hükümetin borçlarını ödeyemeyecek hale geleceği uyarısı yapmıştı.

Böyle bir durumda, ABD'nin ekonomik durgunluğa tekrar dönmesi, ülkenin kredi notunun düşmesi ve küresel piyasaların da olumsuz etkilenmesi gibi risklerin ortaya çıkacağına işaret ediliyor.