Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Barclays Capital'den Dhiren Sarin'in teknik analizine göre, altın fiyatları, daralan bandı kırarsa, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkabilir.

Singapur'dan Sarin, spot altının son iki ayda, fiyatların daralan bantlarda kalması ile birlikte, bir üçgen formasyonu oluşturduğunu söyledi.

Altın dün yüzde 0.8 yükselerek, ons başına 1,557.05 dolara çıktı ve 22 Haziran'dan bu yana en pahalı seviyeye ulaştı. Metal bugün ons başına 1,553.15 dolar civarında seyrediyor. Euro ve sterlin bazında altın fiyatları ise rekor seviyelere ulaştı.

Sarin, "Altın mevcut bandın dışına çıkmaya uğraşıyor" dedi ve "Fiyatlar 1,558 dolar seviyesini aşarsa, yeni bir rekor seviyeye ulaşabilir" yorumunda bulundu. Altın 2 Mayıs'ta rekor seviye olan ons başına 1,577.57 dolara ulaşmıştı.

Altın fiyatları son yedi günde, Avrupa'nın ülke borç krizinin İtalya ve İspanya'ya sıçrayabileceği endişeleri ve küresel ekonomide yavaşlama işaretleri ile birlikte yüzde 4.4 yükseldi. Altın yıllık bazda 112mci üst üste yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor ve bu, en az 1920 yılından bu yana en iyi performansı işaret ediyor.