Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Avrupalı liderlerin  bölgenin borç krizini çözmek için mücadele etmek zorunda kalacakları endişesi yatırımcıyı güvenli varlıklara yöneltti; rekor seviyelerden kar satışlarıyla gerileyen altın yeniden sıçradı.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar yükselişle 1,592.68 dolara yükselirken Singapur saati ile 1.18'de ise 1,589.95 dolar oldu. Başkan Barack Obama'nın borç limitini yüksletmeye zemin hazırlamak için bütçe kesintisi planına geri dönmesinin ardından  dün tüm zamanların rekoru olan 1,610.10 doları gören altın yüzde 1 değer kaybıyla günü kapattı.

Avrupa Birliği Bakanları Brüksel'de ikinci bir Yunanistan kurtarma planını ve borç krizini İtalya ve İspanya'ya sıçratmamanın yollarını görüşecekler. Alman Şansölye Angela Merkel sorunun tek bir adımda çözülemeyeceğini belirtirken, Uluslararası Para Fonu ise yetkililer iflasın önüne geçmezse krizin euro bölgesinin geri kalanına yayılabileceğini iddia etti.

"Altının yukarı yönlü trendinde bir değişiklik olmadı." diyen Sun Yonggang, "Liderlerin toplantısınıa bağlı olarak mod agresifliğini artırabilir." yorumunda bulundu.

ETF'deki altın varlıkları, ağustostan beri en uzun kazanç periyodunu bölerek dün 2,120.2 metrik tona geriledi. Bloomberg'in verilerine göre varlıklar 18 temmuz tarihinde tm zamanların en yükseği olan 2,120.513 tona ulaştı.

Ağustos teslimli altının onsu dün 1,610.70 dolar rekorunu kırdıktan sonra New York'ta yüzde 0.9 kadar değer kaybederek 1,587 dolara geriledi. Spot gümüşün onsu yüzde 0.2 kadar değer kazanarak 39.145 dolara ulaştı.