Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İsviçre frangı dolar karşısında, ABD'li kanun yapıcıların 14.3 trilyon dolar olan borç limitini artırma konusunda anlaşmaya varamayabileceği endişeleri sonucu gelen güvenli liman alışları sonrası rekor seviyeye çıktı.

İsviçre para birimi, haftasonu ABD'de Cumhuriyetçiler ile Demokratların borçlanma limiti konusunda anlaşmaya varamamaları neticesinde, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazanırken. euro karşısında yüzde 1.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. Hisse senetleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki yüzde 0.3'lük düşüşün de gösterdiği üzere, değer kaybederken, 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 4.31'e çıktı.

UBS AG'nin Londra ofisinden Döviz stratejisti Chris Walker, "Frankı bugün yukarı iten unsur, ABD borçlanma limitinin yükseltimesine ilişkin anlaşmazlık üzernde odaklanma" dedi ve "Zayıf risk iştahı ve zayıf dolar, İsviçre para biriminin daha da değer kazanması için mükemmel senaryo" değerlendirmesinde bulundu.

İSviçre frangı dolar karşısında yüzde 2 yükselerek, dolar başına 80.29 santime çıktı ve rekor kırdı. Frank euro karşısında üç günde ilk kez yükseldi ve 1.15652 seviyesine ulaştı.