Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Lübnan'daki Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 2005 yılında İsrail ile yapılan savaşın yıldönümünde yaptığı konuşmada, İsrail'e göz dağı vererek, ''Önümüzdeki dönemde savaş ihtimali görmüyoruz ama İsrail bize saldırırsa, 2005 yılındaki gibi zafer kazanacağız'' dedi.

Nasrallah, 2005 yılında İsrail'in Hizbullah'a saldırmasıyla başlayan ve 33 gün süren savaşın yıldönümü nedeniyle, taraftarlarına televizyondan canlı olarak yayınlanan konuşmayla seslendi.

Konuşmasına, savaşın 5. yılında zaferin kazanılmasında kendilerine destek olan taraftarlarına ve Lübnan halkına teşekkür ederek başlayan Nasrallah, İsrail'e sert mesajlar verdi.

İsrail'in Lübnan'a ve Hizbullah'a yönelik olarak, 2005 yılında saldırıya başladığı zaman, kendine aşırı güvendiğini ve başarılı olmayı umduğunu, ancak Lübnan'dan ve Hizbullah taraftarlarından gördüğü direniş karşısında, büyük bir bozguna uğradığını ve gücünü kaybettiğini belirten Nasrallah, şunları söyledi:

''Direniş bugün öncekinden daha güçlüdür ve çıkacak savaş da bunu gösterecektir. Hizbullah'ın füzeleri bir sonraki savaşta Hayfa ve daha ötesine uzanacak güçtedir. Bütün bunları İsrail halkı da çok iyi bilmektedir. İsrail ordusu savaşta aldığı yenilginin ardından, halkla arasında meydana gelen güven kaybını gidermek için çaba harcıyor. Ancak bunda başarılı olamadıklarını görüyoruz. İsrail askerlerine sesleniyorum. Biz bölgede yeni bir savaşın çıkacağını zannetmiyoruz. Ama eğer çıkarsa, İsrail bize saldırıda bulunursa, 2005 yılındaki gibi bir zafer kazanacağız. Lübnan'ı almaya çalışmayın ve buna kalkışmayın.''

Nasrallah, İsrail'in 2005'teki savaşta, Hizbullah'ın füze rampalarına ve direnişçilerin savaş esnasında kullandığı alanlara dahi ulaşamadığını belirterek, İsrail'in bu nedenle yeni sığınaklar inşa ettiğini ve savunma tatbikatları yaptığını iddia etti.