Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Türkiye Şarap Üreticileri Derneği 2. Başkanı Yasin Tokat, Türk şaraplarının Avrupa'nın en çok sevdiği şaraplar arasında yer almaya başladığını söyledi.

Tokat, bağ bozumu ve yeni şarap üretim sezonunun açılışı nedeniyle gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk üzümlerinden yapılan şarapların, artık birçok ülke insanı tarafından aranan tat haline geldiğini kaydetti.

Türkiye'de birçok sektörde yaşanan marka sorununun, şarapçılıkta biraz olsun aşıldığını ifade eden Tokat, şunları söyledi:

''Türkiye'de şaraplık üzüm konusunda yaptığımız çalışmalar kendisini göstermeye başladı. Artık istediğimiz kalitede ve istediğimiz miktarda üzüm üretimi yapabiliyoruz. Şarapçılık sektörünün isteklerimiz doğrultusunda ilerlemesi, ülkemizi Avrupa'da daha iyi temsil etmemiz anlamına geliyor. Türk şarapları Avrupa'nın en çok sevdiği şaraplar arasında yer almaya başladı. Dünyada şarap otoritesi olarak kabul edilen birçok kişi, Türk şaraplarının tadını ve kalitesini anlatıyor.''-EN KALİTELİ ŞARAPLIK ÜZÜMLER-

Tokat, Türkiye'de en iyi şaraplık üzümün Denizli'nin Güney ilçesinde üretildiğini iddia ederek, ''Kuruluş olarak her sezon 4 milyon şişe şarap üretimi yapıyoruz. Ürettiğimiz şaraplık üzümlerin 600 dekarını kendi bağlarımızda yetiştiriyoruz. Kalan bölümü de Güneyli üzüm üreticilerinden alıyoruz. Güney, Türkiye şarap üretiminin yüzde 25'ini karşılıyor. Güney'de 500 şaraplık üzüm üreticisi, 5 bin dönüm alanda üzüm üretiyor. Güney ilçesini Türkiye'nin Bordeaux'su yapma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.'' açıklamasında bulundu.