Advertisement

Kanada'nın günlük ulusal gazetelerinden The Globe and Mail, yayımladığı bir makalede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ''Ortadoğu'nun Yeni İmparatoru'' yorumunda bulundu.

Gazetenin dış politika yazarlarından ve Avrupa Bürosu Şefi Doug Sanders imzasını taşıyan makalede, Başbakan Erdoğan'ın uçağının Kahire Havaalanı'na indiği andan itibaren binlerce Mısırlı'nın ''Allahuekber'' diye bağırdıkları ve daha önce kendi liderleri için sergiledikleri bu karşılamanın, ilk kez bir yabancı devlet adamına gösterildiği belirtildi.

Erdoğan'ın, Arap Baharı hareketi ile isyancıların kontrolüne geçen Mısır, Tunus ve Libya'nın başkentlerinde, eşine ancak dünyaca ünlü pop yıldızlarında rastlanan popülarite ile karşılandığı kaydedilen makalede, ''Ortadoğu'nun hemen hemen her ülkesinde en popüler politikacı olan Erdoğan, bölgenin tek Müslüman demokrasisinin lideri olarak, bir fatih gibi görülüyor. Araplar, 1100'lü yıllarda Mısır, Suriye ve Kudüs'ü fetheden Sultan Selahaddin'den bu yana ilk kez Arap olmayan bir lidere bu denli hayranlık duyuyorlar. Avrupa Birliğine üyeliği yıllardır bekletilen Türkiye'nin lideri, neo-Osmanlı çıkışı ile de şimdi Avrupalı liderleri endişelendiriyor'' görüşlerine yer verildi.