Advertisement
HABERLER ABONE OL

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi bir seçim daha kaybetti. Almanya'da süper seçim yılı olarak kabul edilen 2011'de başkent Berlin’de yapılan eyalet meclisi seçimlerini, Sosyal Demokrat Parti SPD kazandı.

Oy oranı yüzde 30,8’den yüzde 29,3’e gerileyen Sosyal Demokrat parti seçimin galibi olurken, Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU beş yıl önceki seçimlere göre oyunu yüzde 21’den yüzde 23,5’a artırarak seçimlerden 2. parti olarak çıktı.

Bu yıl yapılan tüm seçimlerde çok başarılı olan Yeşiller Partisi ise Berlin’de de oyunu 5 puan artırarak yüzde 18,1’e çıkardı.

SPD ile birlikte eyalet hükümetinde koalisyon ortağı olan sol parti, oy kaybı yaşadı ve oy oranı yüzde 13’den yüzde 11,5’e düştü.

Liberal Hür Demokrat Parti FDP ise yüzde 1,8‘lik oranla meclis dışında kaldı.

Seçimin sürprizi ise Korsanlar Partisi’nin yüzde 5’lik barajı aşarak yüzde 8,5 oranıyla parlamentoya girebilmesi oldu.

İnternette sansüre karşı olan, bilgi ve kültüre özgür erişim talep eden, diğer birçok konuda da radikal demokrat istemleri olan Korsanlar Partisi, böylece Almanya’da ilk kez bir eyalet meclisine girmeyi başardı.

Neo-Nazi eğilimli Alman milliyetçi demokrat partisi NPD ve sağ popülist partiler yüzde 5’lik barajı aşamadı. En az 5 Türk kökenli milletvekili ise Berlin eyalet meclisine girmeyi başardı.

Gözlemciler, Berlin seçimlerinde alınan ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi ve Hür Demokrat Parti için yenilgi ile biten seçimlerin, federal hükümetteki koalisyon partnerleri arasındaki krizi daha da derinleştirebileceği görüşünde.

Özellikle Euro krizi ve Almanya’nın Libya’daki tutumu konularında birlik partileri ile FDP arasında büyük görüş ayrılıkları yaşanıyor.