Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Euro, Avrupalı yetkililerin bölgedeki borç krizini önlemeye yönelik bir plan oluşturamamaları ve Yunanistan'ın temerrütten kaçınma konusunda güçlük çekmesi sonucu, dolar ve yen karşısında ikinci günde de düşüşünü sürdürdü.

17 ülkenin ortak para birimi, bugün AB ve IMF yetkililerinin Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ile, ülkenin bir sonraki kredi dilimini almaya uygun olup olmadığını değerlendirmek üzere görüşmelerinden önce, önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer yitirdi. ABD para birimi, Asya hisse senetlerindeki düşüşlerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara ymnelik talebi artırmasının etkisi ile değer kazandı. Avustralya doları, yarın Avustralya Merkez Bankası'nın bu ayki toplantı tutanaklarını açıklamasından önce, dolar karşısında düştü.

ANZ National Bank Ltd.'nin Wellington ofisinden piyasa ekonomisi ve stratejisi müdürü Khoon Goh, "Avrupalı maliye bakanlarının sağlam bir planla gelememeleri piyasalarda büyük hayalkırıklığı yarattı" dedi ve "Euro değer kaybediyor ve bu değer kaybının sürmesini bekliyoruz" yorumund abulundu.

Euro dolar karşısında yüzde 0.9 düşerek, Singapur saati ile 12:17'de 1.3666 dolar seviyesine indi. Parite Cuma günü New York'ta 1.3796 dolar seviyesinde seyrediyordu. Yen karşısında ise euro, geçen haftaki seviyesi olan 105.95'den 105.11 seviyesine indi. Dolar yen karşısında yüzde 0.2 yükselerek 76.91 seviyesine çıktı.

Doların euro, sterlin ve yen dahil önemli para birimleri karşısındaki seyrini izleyen IntercontinentalExchange Inc.’'nin  Dollar Endeksi yüzde 0.7 yükselerek 77.151 seviyesine çıktı.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2 düştü. Japonya piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.