Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçtiğimiz haftayı pozitif modda kapatan risk piyasaları yeni haftaya Yunanistan’la başlıyor.

ABD’DEN  ASYA’YA

Cuma gününe karışık başlayan ABD Borsaları günü yeşil bölgede tamamlamayı başarmışlardı. S&P 500 endeksi % 0.57 artışla 1.216 puana yükselirken Dow Jones Sanayi Endeksi ise 11.500 puanı geçerek yıl başınan bu yana taşıdığı eksilerini azaltmış oldu, sene başından bu yana kayıp % 0.59 düzeyinde. Risk iştahındkai geri dönüş ABD Doları’nı desteklerken, son okuma 77.189. ABD 10 yıllık tahvilinin faizi % 2.047’de. ABD’de FED ile doğrudan işlem yapan piyasa yapıcıların Mayıs’ta sahip oldukları 70 milyarlık uzun vadeli tahvillerdeki kısa pozisyonlarını tersine çevirdikleri görülüyor. Son gelen verilere göre piyasa yapıcılar pozisyonlarını 15.1 milyar Dolar’a kadar çıkardılar. Böylece bu hafta yapılacak olan FED toplantısından uzun vadeli tahvillerin getirilerini aşağı çekecek bir önlem açıklanması beklendiği anlaşılıyor. Bloomberg’in yaptığı ankete göre bu yapıcıların biri hariç hepsi bu hafta FED’den bir çeşit ‘Operation Twist’ bekliyorlar. Bu yönteme kısaca uzun vadeli tahvillerin alınarak faizlerinin aşağı çekilmesi ve kısa vadeli tahvillerin satılması olarak bakılabilir. Böylece uzun vadeli faizin aşağı çekilerek yatırımların uyarılması ve düşük faiz ortamının devam edeceği mesajının verilmesi amaçlanıyor. Bu haber akışını takip eden ve Avrupa sorunlarına kulak kabartan S&P 500 Endeksi vadeli işlem kontratları % 1.6 değer kaybediyor. 

Japonya’da piyasaların resmi tatil sebebiyle kapalı olduğu günde Asya borsaları güne satışlarla başladılar. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 2.1 gerilerken 3 gündür yükselen Hang Seng Endeksi % 2.1 düşüşte. Çin’de konut fiyatlarının arttığının açıklanmasının ardından enflasyonist endişeler hakim, diğer yandan borsaya gelebilecek yeni şirket hisselerinin yarattığı arz yönlü baskı da bırsayı aşağı çekiyor. Şanghay Bileşik Endeksi % 1.49 düşerken 14 ayın en düşüğüne işaret ediyor. 10 Asya kurundan oluşan ADXY Endeksi, Dolar’a karşı % 0.66 düşerken Endonezya Rupisi 7 ayın dibinde. Güney Kore’de ise hükümet Won’daki değer kayıplarının devam etmesi halinde midahalede bulunabileceklerini açıkladı, Kore Wonu, Dolar karşısında % 1.65 düşüş sergiliyor.

VE EMTİAYA

Cuma günü risk piyasalarındaki ralliye rağmen % 0.83 gerileyen SPGSCI Emtia Endeksi bugüne de düşüşle başlıyor. Endeksi oluşturan 24 ham maddeden biri olan petrolde düşüş yaşanıyor. ABD tipi ham petrol varil başına % 1.46 gerilemeyle 86.68 Dolar’a inerken Brent petrol ise 111.32 Dolar’da. Değerli metallerde tepki verilmeye çalışılırken spot altın fiyatı ons başına 1.820 Dolar’a yükseldi. Gümüş, platin gibi metallerde ise hafif geri çekilmeler yaşanıyor. Baz metaller güne satışla başlarken bakırda % 2.16’lık geri çekilme ile beraber fiyatlar son 1 ayın dibine indi. ABD Vadeli İşlemler Komisyonu’nun raporuna göre yatırımcılar son 5 hafta içinde ilk kez emtia üzerine açtıkları uzun pozisyonları azalttılar. Uzun pozisyon bir varlık fiyatının yukarı yönlü hareket edeceği yönündeki pozisyona verilen ad olarak kullanılıyor. Buğdayda pozisyonların tam tersine döndüğü ve yatırımcıların düşüş bekledikleri görülüyor, mısır, buğday gibi emtiada düşüşle yaşanıyor. 

SORUNUN KALBİ : AVRUPA

Haftasonu, yıl başından bu yana 6 bölgesel seçimi kaybeden Hristiyan Demokratlar’ın yeni bir seçim daha kaybetmesi ve bu bölgenin Berlin olması Euro’ya güvenenlerin canını sıkıyor. Diğer yandan bir Yunanistan gazetesi haberine göre yaklaşık 2 haftalık nakiti kalan Yunan hükümeti Avrupa / IMF ortaklığında gelecek olan kredi dilimini alamazsa temerrüde yaklaşacak. 8 milyar Euro’luk kredi için heyetle görüşecek Maliye Bakanı Venizelos’un bugün görüşme sonrasında yapacağı açıklamalar takip edilecek. İki haber biraraya gelince Euro / Dolar 1.3654’e geriledi. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelien Piyasalar kurlarında sert satışlar yaşanıyor. Macar Forinti, Dólar’a karşı % 2’den fazla gerileken Polonya Zlotisi % 1.39 düşüş sergiliyor.

İÇERİDE TUTUNMA ÇABALARI

Cuma günü Avrupa’daki alımları hızlandırarak sürdüren İMKB 100 Endeksi yeni haftaya 57.896 puandn başlayacak. Önceki seanslarda dış piyasalara nazaran hayli kuvvetli görünen ve 48.600’den toparladığı kayıplarını telafi etmeye çalışan endeks bu seviyeden yaklaşık % 20 ralli yaptı. Bu hafta içinde endeksin pozitif ayrışmasının devam edip etmeyeceği takip edilecek. Gösterge tahvil haftayı % 8.16 bileşikten tamamladı. Hafta içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek, bankanın politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. TL ise haftaya zayıf başlıyor, Dólar / TL 1.7936, Euro / TL 2.4507 ve Sepet Kur ise 2.1222’den güne başlıyor. Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde :

 

-       TCMB Temmuz ayı uluslararası yatırım pozisyonu verilerini açıklayacak 10:00

-       Euro Bölgesi Temmuz ayı inşaat üretimi açıklanacak 12:00 Önceki:-1.8%

-       Japonya'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak

-       ABD BAŞKANI BARACK OBAMA KONUŞMA YAPACAK 17:30

Gökhan Şen

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

Twitter.com/Gokhan_Sen

gsen@bloomberght.com