Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Güne Yunanistan’ın kısa sürede temerrüde düşebileceği ve Avrupa Birliği / IMF tarafından verilecek olan 6. Kredi diliminin serbest bırakılmayabileceği haberleri ile başlayan Okyanus ötesi piyasalar günü daha rahat bir tonda bitirdi. Her ne kadar S&P 500 Endeksi % 0.98 gerilemeyle 1.204 puandan ve Dow Jones 11.401 puandan tamamlasa da bu seviyeler gün içinde görülen diplerin üstünde. S&P 500 Endeksi 1.188 puana kadar inmişti, finansal hisselerde satışların ağırlaştığı görüldü. Bankacılık Endeksi % 2.44 düşüşle kapandı. ABD 10 yıllık tahvilinin bileşik faizi % 1.9420’ye inerken Dolar Endeksi ise kuvvetleniyor, son okuma 77.36’da. S&P 500 Endeksi üstüne işlem gören vadeli kontratlarda ise gerileme görülüyor, düşüş % 0.6 olarak ekrana yansıyor. Bugün Merkez Bankası FED’in başlayacağı ve yarın açıklayacağı toplantı sonuçları merakla bekleniyor. Daha önce Ağustos ayındaki Jackson Hole konferansında bu buluşmanın iki gün süreceği ve ekonomiye ilişkin her olasılığın değerlendirileceği Başkan Bernanke tarafından açıklanmıştı. Bloomberg tarafından yapılan ankete göre ekonomistlerin çoğu, FED’in tahvil portföyünü daha uzun vadeye yayarak uzun vadeli faizleri düşürmesini ve yatırımı teşvik etmesini bekliyor.

ASYA’DA UMUT, EMTİADA KARARSIZLIK VAR

Dün resmi tatil nedeniyle piyasaları kapalı olan Japonya bugün satışı yakalamaya çalışıyor. Nikkei 225 Endeksi % 1.68 gerilemeyle 8.714 puana geri çekilirken, Dolar / Japon Yeni 76.51’de ve yatay seyrediyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi, Dolar'a karşı % 0.3 gerilerken Kore Wonu, Endonezya Rupisi gibi likit kurlarda satışlar % 1’i geçiyor. MSCI Asya Endeksi % 1’den fazla gerilerken Çin, Hong Kong, Hindistan ve Güney Kore gibi Borsalarda işlemler yeşile dönmüş durumda. Yunanistan ve Troika (Avrupa Birliği – Uluslararası Para Fonu/IMF – Avrupa Merkez Bankası) arasındaki görüşmeden olumlu bir sonuç çıkma olasılığı piyasa oyuncuları arasında umut yaratmış durumda.

24 ham maddeden oluşan SPGSCI Emtia Endeksi % 2.17 gerilerken petrol kontratlarında sert satışlar yaşanmıştı. ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 85.62 Dolar’a inerken Sabah saatlerinde dramatik değişiklikler gözlenmiyor, Brent petrol de 109.39 Dolar’dan yoluna devam ediyor. Spot altında likiditasyon devam ederken dünkü 58 Dolar’lık satışın ardından bugün de gerileme devam ediyor. Spot altın, ons başına 1.774 Dolar’a inerken spot gümüş de düşüyor. Tarım emtiasında bugün yükseliş çabaları görülüyor. Mısır ve buğdayda yukarı yönlü hareketler yaşanırken dün 3 ayın dibine inen bakır fiyatında geri çekilme devam ediyor.

İÇERİDE AYRIŞMA SÜRÜYOR

Varlık fiyatları ayrışmaya devam Türkiye piyasalarında bu hafta yapılacak olan toplantılar izleniyor. Bugün TCMB’nin yapacağı toplantıdan faizde bir değişiklik çıkması beklenmezken, TL karşılıklarda indirim bekleyen piyasa oyuncuları hisse senetlerine ilgi gösteriyor. İMKB 100 Endeksi günü hafif yükselişle 57.933 puandan tamamlarken MSCI Gelişen Ülkeler Endeksi düşmeye devam ediyor ve son 14 ayın en düşük seviyesine inmiş durumda. Gösterge tahvilin bileşik faizi yükselen kura ve Gelişen Avrupa’da yaşanan satışlara bağlı olarak yükselirken kapanış % 8.27 bileşikten yapıldı. TL ise güne kuvvetsiz başlıyor. Diğer Gelişen Ülke kurlarında satışlar daha sert yaşanırken TL’nin yine bu son turda daha kuvvetli kaldığı görülüyor. Dolar / TL 1.8118, Euro / TL 2.4679 ve Sepet Kur 2.1398’de. Bugün Yunanistan Maliye Bakanı Venizelos ve Troika arasındaki görüşmelerden çıkabilecek sonuç risk piyasaları açısından önemli olacak. Diğer yandan İtalya’nın uzun vadeli kredi notunun A+’dan A’ya düşürülmesi ile Euro geriliyor. Euro / Dolar güne 1.3616’dan devam ederken Fransız bankalarına ilişkin stres de takip ediliyor. Siemens’in bir Fransız bankasından 500 milyon Euro çekerek bunu Avrupa Merkez Bankası’na mevduat olarak yatırması ve bazı Çin bankalarının Fransız Bankaları ile aradaki kredi hatlarını kapattığı haberleri mercek altında.

Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde:

- Almanya'da Ağustos ayı ÜFE açıklanacak 09:00 Önceki: 0.7%

- TÜİK, 2. Dönem İnşaat Ciro ve Üretim Endekslerini açıklayacak.

- Hazine, Ağustos Merkezi Yönetim Dış Borç verilerini, Genel Bütçe Finansmanı verilerini, Merkezi Yönetim İç Borç rakamlarını çıklayacak.

- Almanya'da ZEW endeksi 12:00 Önceki: Beklenti Endeksi -37.6, Cari Endeks 53.5

- TCMB faiz kararını açıklayacak 14:00 Beklenti: 5.75%, Önceki: 5.75%

- ABD'de haftalık mağaza satışları verisi açıklanacak 14:45

- ABD'de Ağustos ayı konut başlangıçları ve inşaaat izinleri açıklanacak 15:30 Önceki: Konut başlangıçları 604.000, inşaat izinleri -3.2%

- Hazine Ağustos ayı toplam borç stokuna ilişkin verileri açıklayacak 17:00

- Washington’da Papandreu, Lagarde ve Geithner buluşacak

- Venizelos ve Troika telekonferansa katılacaklar
 
Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü