Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem göre hisse senetleri, yatırımcıların Avrupa'nın borç krizini kontrol altına alma konusunda işaretler aradığı bir ortamda, dün Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki rallinin ardından düşük seyrediyor.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 grup arasında en hızlı düşüşü finans şirketleri gösterdi. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. yüzde 3.3'ün üzerinde düşüşler gösterdi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple Inc., yüzde 1.9 düştü ve böylelikle düşüşünü sekizinci güne taşıdı. ABD'nin en büyük konut ekipmanları şirketi Home Depot Inc. ve Advanced Micro Devices Inc., analistlerin tavsiyelerini düşürmelerinin ardından en az yüzde 2'lik kayıplar yaşadı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 düşerek, New York saati ile 09:39'da 1,116.76 puana indi. Endeks dün, Nisan ayındaki bu yılın zirvesinden yüzde 20'nin üzerinde düşerek ayı piyasasına girmesinin ardından gelen alımlarla yüzde 2.3'lük bir sıçrama gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi ise 58.80 puan ya da yüzde 0.5 düşüşle 10,749.91 puana indi.

Milwaukee merkezli Robert W. Baird & Co.'dan şef yatırım stratejisti Bruce Bittles, "Juri halen dışarıda" dedi ve "Piyasanın ralliyi sürdürebilme yeteneği, resesyona düşme ya da büyümenin devam etmesine bağlı olacak. Avrupa'nın durumuna kolay ya da acısız bir çözüm yok. Durum karmaşık" yorumunda bulundu.