Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Amerikalı çip üreticisi Intel, Temmuz-Eylül döneminde karının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 17 artışla 3,47 milyar dolara (hisse başına 65 sent) çıktığını açıkladı. Şirket, geçen yıl üçüncü çeyrekte 2,96 milyar dolar (hisse başına 52 sent) kar etmişti.

Intel'in üçüncü çeyrekte gelirleri de geçen yıl aynı döneme göre yüzde 29 artışla 14,3 milyar dolara yükseldi. Şirket geçen yıl üçüncü çeyrekte 13,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Intel'in ürettiği çipler dünyadaki bilgisayarların yüzde 80'inde kullanılırken, Google'ın Android akıllı telefonu ya da Apple'ın iPad'i gibi çok tutulan cihazlarda henüz istenilen başarıyı yakalayamadı.

Şirketin finans direktöre Stacy Smith, Intel'in gelişmekte olan piyasalarda güçlü faaliyetinin sürdüğünü, Avrupa piyasasının ise ABD'ye göre daha zayıf olduğunu açıkladı.

Intel Üst Yöneticisi (CEO) Paul Otellini, Microsoft'un gelecek yıl Windows 8 işletim sistemini piyasaya sürmesinin bilgisayar satışlarını arttırabileceğini ve Intel'in satışlarına destek verebileceğini söyledi.