Advertisement

Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert hammaddedeki maliyet artışının sanayiye etkisi değerlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Kocasert, pamuk fiyatlarında Eylül ayında başlayan ve hala devam eden ikinci dalgayı yaşadıklarını söyledi.

Kocasert, "Pamuk fiyatlarındaki yüzde 50 ve üzerindeki artış, iplik fiyatlarında da son 2 haftadır yüzde 12-30 arasındaki bir yükseliş demek. Ev tekstili sektöründe negatif ayrışıyoruz. Ağırlıklı olarak fiyat hammadde fiyatlarından geliyor. Bir yanda müşteriler kurdaki artış nedeniyle indirim isterken hammaddede öngörülemeyen artış bizi çok zorluyor. Adeta iki ateş arasındayız” dedi.

Kocasert ayrıca, “2022 yılında talepte bir daralma olabilir çünkü enflasyon bütün dünyanın problemi haline gelecek. Enerji ve lojistikteki sıkıntılardan dolayı fabrikalar ya kapasite küçültecekler ya da kapanacaklar. Pamuk ithalatı hammadde fiyatlarındaki artıştan dolayı miktar olarak artmasa bile 2 milyar doların üzerinde bir artış olabileceğini öngörebiliriz” dedi.