Advertisement

Fed'in faizleri sıfıra indirme kararının, yerel paranın 2017'den beri görülen en güçlü seviyede seyrettiği Hong Kong'da kasıtsız bir sonucu oldu.

Dolar cinsinden borçlanarak Hong Kong Doları almak geçen ay Asya'nın en karlı carry trade işlemi oldu. Zira Hibor olarak bilinen bankalar arası bir aylık borçlanma oranı ve benzer vadedeki ABD Doları cinsinden Libor arasındaki fark 1999'dan bu yana en yüksek seviyeye geldi. Bu da daha yüksek faizli Hong Kong Doları cinsinden varlıkları daha cazip halep getirdi. 

Hong Kong Para Otoritesi geçen hafta, Fed'in faiz indiriminden sadece saatler sonra baz faiz oranını 64 bp indirerek yüzde 0.86 seviyesine çekti. Ayrıca bankaların çeyrek sonu ihtiyaçları nedeniyle nakde yönelmesiyle birlikte likiditede yaşanan sıkılaşma da Hong Kong faizlerini yukarı çekiyor. Bununla birlikte Çin'den Hong Kong Borsasına yirmi bir gündür süren giriş de yerel para talebini artırdı. 

Hong Kong merkez bankası 2015 sonbaharından bu yana görülmemesine karşın yerel parayı izin verilen bantta tutmak için ABD Doları alabilir. Böyle bir durumda geçen iki yılda yüzde 70 daralan bankalar arası likidite havuzunu da tazeleyebilir. 

Hong Kong'da Credit Agricole CIB gelişen piyasa stratejisti Eddie Cheung, "Genel beklenti Hong Kong faizlerinin ABD'yi yakın zamanda yakalayamayacağı yönünde. Bu nedenle fark hala yüksek ve güçlü bir Hong Kong Doları lehine." dedi. Cheung, ikinci çeyrekte izin verilen bandın üst sınırını görebileceğini söyledi.