Advertisement
Özlem Dalga

ABD rüyasını kaybediyor mu?

ABD'nin Davos'u 'Aspen Ideas Festivali'nde Amerika'da krizin ardından Amerikan rüyasına ne olduğu tartışıldı. Amerika'da kayak kasabası Aspen'de kolej kampusu hayal edin. ABD'nin ve dünyanın önde gelen şirketlerinin sahipleri, CEO'ları özel jetleri ile Aspen havaalanına park etmişler. Pazar akşamı vardığımda Aspen havaalanında 50 tane özel jet gördüm, tarifeli tek uçak bizim geldiğimiz 'United Airlines' uçağı idi. Açıkçası yazın ortasında bu kadar önemli insanı Aspen'e neyin getirdiğini merak ettim. Kayak mevsiminde tarifeli uçakla gelen CEO'lar bu sefer şirket jetlerine atlayıp Aspen'e neden gelmişlerdi? Öyle ki Aspen havaalanında uçakları park edecek yer neden kalmamıştı? Sorularımın cevabını, sabah toplantılara yazılıp ilk kahve arasına çıkınca anladım. Sağımda, ünlü Hintli milyarder Lakshmi Mittal kahve içiyordu. Solumda ise sosyal paylaşım sitesi 'Twitter'ın kurucuları vardı. Eski FED Başkanı Alan Greenspan ve Aspen İnstitute Başkanı YValter I Isaacson'ın oturumuna I gideceklerini konuşuyorlardı. | Kolej öğrencisi gibi giyinmiş milyarderlerin ortak noktası sıradan birer vatandaş gibi kendilerine sunulmuş programdan katılabildikleri kadar fazla oturuma katılmayı hedefliyorlardı. Davos'ta güvenlik önlemleri ile ünlü Dünya Ekonomi Forumu'nun aksine yaka kartı takmanın dışında hiçbir güvenlik önlemi yoktu. Jean ve parmak arası terlik giymiş CEO'lar otellerinden otobüse atlayıp kampustaki toplantılara gitmekten çok mutlu görünüyorlardı. Oturumlarda, eski FED Başkanı Alan Greenspan, eski ABD Başkanı Bill Clinton, eski ABD Hazine Müsteşarı Henry Paulson, krizin kâhini Nouriel Roubini, Carlyle Fonu Başkanı David Rubinstein, ABD Ekonomi Müsteşarı Robert Hormats, ünlü gazeteci Thomas Friedman gibi isimler, yeni normalde ABD'nin yerinin ne olduğunu, neden iş yaratılmadığını tartıştılar.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
15 Temmuz 2011 Cuma, 10:57 Misafir sayin uzal, abd cari acik konusunu hic dusunmediniz galiba butce ve borc siniri konusu halen cozulmedi, abd yukselisi bunlara ragmen nasil olabilir? saygilar,not-makalenin basligi na cevap, yazinin iceriginde yok, havada kalmis bir seyahat notu niteliginde yazilmis
11 Temmuz 2011 Pazartesi, 18:04 M.Mesut Uzal abd rüyası kaybolmaz.dünya 2.dibe doğru gidiyor.benim kişisel "cyclic" analizlerimde 2.dip borsalar için 2016,dünya ekonomisinin yeni genişleme başlangıcı ise 2019.(samuel t.benner cycle'ı kullanılmıştır.)(1,2,3 yıllık kayma kabul edilir).bu çöküş 1.den daha yıkıcı olacak ama abd en az hasarı alacaktır.en çok hasarı da euro bölgesi alacaktır.usd yine tek global rezerv para olacaktır.savaş bunun için veriliyor.bu arada çin'de de geniş çaplı mortgage krizi çıkacaktır. özetle usd uzun sürecek yükseliş yolculuğuna başlamış görünüyor. saygılarımla, m.mesut uzal.
Yukarı