Advertisement

IIF raporunda, "Ağustos ayında manşet enflasyonda devam eden artışa karşın çekirdek enflasyon %16.8'e yavaşladı. TCMB'nin para politikasının önümüzdeki dönemde daha çok çekirdek enflasyona odaklanacağı da göz önüne alındığında bankanın beklenen faiz indirim döngüsüne Eylül ayında 50 baz puan ile başlayacağını düşünüyoruz" denildi.

Raporda büyüme endişelerinin enflasyonun önüne geçtiğine de dikkat çekilerek Eylül'de 50 baz puan, yılın kalanında ise 150 bp daha faiz indirimi beklendiği belirtildi. Kurumun 2022 sonu politika faizi beklentisi ise %15 oldu.

Reuters anketinde önümüzdeki hafta için genel beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Ancak ankete, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Mart ayında göreve gelmesinden beri ilk kez, tek kurum da olsa faiz indirimi beklentisi girdi.

Piyasanın enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü seyir devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Eylül ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16,74 oldu. Bir önceki anket döneminde beklenti yüzde 16,30 olarak belirlenmişti.

12 ay sonrası için yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 12,94 oldu. Bir önceki ankette bu veriye ilişkin beklenti yüzde 12,48 olmuştu.

24 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi de yüzde 10,52'den yüzde 10,71'e yükseldi.

Katılımcılar bu ay faiz indirimi beklemiyor

Ankette faize ilişkin beklentiler de yer aldı. Buna göre, katılımcıların bu ay için politika faizi beklentisi yüzde 19 olarak kaydedildi.

Yıl sonuna ilişkin dolar/TL beklentisi Eylül anketinde 8,92 oldu. Önceki ankette bu beklenti 8,94 seviyesindeydi.

2021 yılına ilişkin büyüme beklentisi yüzde 6'dan yüzde 8,2'ye yükseldi.

TCMB beklentisi yüzde 14,1, OVP beklentisi yüzde 16,2

TCMB'nin düzenlediği Eylül Piyasa Katılımcıları Anketi'nde enflasyon beklentisi TCMB'nin kendi enflasyon beklentisi ve Orta Vadeli Program'a (OVP) yansıyan gerçekleşme tahmininin üzerinde oldu.

TCMB son enflasyon raporunda yıl sonu için yüzde 12,2 olan enflasyon beklentisini yüzde 14,1'e yükseltmişti. 2022-2024 dönemine ilişkin OVP'de ise 2021 yılı enflasyon gerçekleşme tahmini yüzde 16,2 olarak kaydedilmişti.