Advertisement

Raporda finansal piyasaların Fed'den faiz indirimini fiyatlamaya devam ettiği, Fed'in ise 2019 boyunca istikrarlı para politikası sinyalini sürdürdüğü belirtildi.

Fed'den dün bir sürpriz hamle gelmediğini belirten kurum, ABD Başkanı Donald Trump'ın faiz indirimi isteğine rağmen FOMC'nin metinde 'sabırlı' olma isteğini vurguladığı hatırlatıldı.  

Kurum notunda şu ifadelere yer verdi; "Kesinlikle yakın zamanda faiz indirileceğine dair bir sinyal yoktu. Büyüme ve istihdam artışı 'sağlam' olarak nitelendi. Mart ayı toplantısında ekonominin 'sağlam duruştan yavaşladığı' belirtilmişti, yani burada yukarı yönlü bir değişim var. Fed, enflasyonun hedefin altında olduğunu ancak enflasyon beklentilerinin 'hafif değiştiğini' bildirdi.

"POLİTİKA GEVŞEMESİ DEĞİL"

Fed ayrıca teknik bir değişiklik yaparak bankaların Fed'de tuttuğu rezervler için ödenen faiz oranını yüzde 2.40'tan yüzde 2.35'e düşürdü. Bu hamle kesinlikle politika gevşemesi olarak algılanmamalı.

Piyasalar şimdilik enflasyonun düşük kalacağını, büyümenin yavaşlayacağını ve Fed'in yıl sonuna kadar faiz indirerek buna cevap vermesini bekliyor.

Bizim görüşümüze göre GSYH kesinlikle yavaşlayacak, ancak güçlü istihdam piyasası ve sağlam güven endeksleri mali teşviklerin azalan etkisini dengelemeye yardımcı olabilir. Gelişen finansal koşullar - düşük borçlanma maliyetleri, artan hisse senetleri, istikrarlı seyreden dolar- büyümeyi destekleyecek. Biz bu sene %2.5 büyüme bekliyoruz."  

Enflasyonda toparlanma konusunda da olumlu görüş bildiren kurum "Büyüme hikayesine bakılırsa finansal koşullarda iyileşme ve enflasyonda artış beklentisiyle Fed'in faiz indirmesi için pek fazla neden görmüyoruz" ifadelerine yer verdi.