Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere'de mali planda yeni erteleme işaretleri görülüyor.

İngiltere tarihinin en kısa süreli başbakanı olarak tarihe geçen Liz Truss’ın yerine geçen Rishi Sunak, kabinesine tanıdık isimler yerleştirdi.

Sunak, “çok derin bir ekonomik krizden” geçtiğini ifade ettiği ülke ekonomisini Jeremy Hunt’a emanet etti.

Hunt, piyasaları karıştıran vergi indirim planlarını halka duyuran Kwasi Kwarteng’in Truss’ın talebi üzerine maliye bakanlığı görevinden ayrılmasının ardından atanmış, Truss’ın ekonomik planlarında geri adımlar açıklamıştı.

Başbakanın değişmesi öncesinde Hunt’ın yeni orta vadeli mali planı ve vergi stratejisini 31 Ekim’de açıklayacağı duyurulmuştu.

Bu açıklama, birkaç gün sonrasında açıklanacak İngiltere Merkez Bankası faiz kararı açısından da büyük önem taşıyor. Ancak İngiltere Başbakanlık Ofisi bu açıklamanın zamanında yapılacağını teyit etmedi.

Times’ın haberine göre de Sunak bu açıklamanın ertelenmesini istiyor.

Bu arada kabinenin diğer üyelerinden James Cleverly de dışişleri bakanı olarak koltuğunu korudu. Dominic Raab başbakan yardımcısı olarak atanırken, Truss’ın görevden aldığı Suella Braverman yeniden içişleri bakanı oldu.

Son dönemde ekonomideki ivme kaybıyla dikkat çeken Çin'de merkezi bütçeye ilişkin rakamlar da alarm verdi.

Bloomberg'in Çin Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan veriler üzerinden yaptığı hesaplamalara göre, bütün seviyelerdeki yönetim birimlerini kapsayan bütçe yılın ilk 9 ayında 7,16 trilyon yuan (980 milyar dolar) açık verdi.

Bu, karşılaştırılabilir tüm dönemler içinde bütçe açığının en yüksek olduğu dönem olarak kaydedildi. Bütçe açığı geçen yılın aynı dönemine göre üçe katladı.

Bütçe açığında salgın önlemleri ve gayrimenkul sektöründe yaşananların etkisiyle bütçe gelirlerinin daralması önemli rol oynadı.

Çin ekonomisinde son dönemde görülen gelişmeler ve kamu maliyesinde yaşananlar piyasa aktörlerinin de dikkatini çekmişti. Salı günü bir rapor paylaşan Goldman Sachs ekonomistleri Çin'in mali koşullarının bu yılın bahar aylarından bu yana önemli zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Goldman Sachs ekonomistlerine göre arazi satışlarındaki keskin düşüşler, geniş ölçekli vergi indirimleri ve Kovid önlemleri bu zorluklar arasında öne çıkan başlıklar oldu.