Advertisement

İtalyan hükümeti Çarşamba günü geç saatlerde 25 milyar euro tutarındaki ekstra harcama paketini onayladı. Bu ülkenin koronavirüs sonrası zarar gören ekonomiyi düzeltmek için onayladığı üçüncü paket.

Yeni canlandırma paketiyle beraber İtalya’nın 2020 yılı bütçe açığının GSYH’sinin %12’Sine ulaşması bekleniyor. Bütçe açığının Nisan’da koyulan yıl sonu hedefinde %10.4 olacağı düşünülüyordu, 2019’da ise son on yılın en düşük bütçe açığı olarak %1.6 seviyelerine ulaşmıştı.

AB Toparlanma Fonundan aldığı 200 milyar euro hibe ve ucuz kredilerin yanında onaylanan ekstra harcama paketi de ekonominin eski haline gelmesinde önemli rol oynayacak.

Bakanların ekstra borçlanma paketini onaylamasından sonra Bölgesel İşler Bakanı Francesco Boccia “Yeni paket 25 milyar euro tutarında olacak” açıklamasında bulundu.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre 29 Temmuz’daki meclis oylamasını takiben Ağustos ayında ekonomi için olağanüstü hal kararları belli olacak.

Ekonomi Bakanı Vekili Antonio Misiani’ye göre yeni önlemler ile birlikte şirketlerin izne çıkardıkları elemanlarını geri getirmesi için vergi tatilleri uygulanacak.

Tüm önlemler düşünüldüğünde, hükümetin bankalara verdiği kredi garantileri ve beklenen harcamalar dahil, paketlerin toplamı 180 milyar euro değerine ulaşıyor.

Reuters