Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısı faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi eksi yüzde 0,1 olarak korudu, fakat enflasyon beklentileri ılımlı şekilde yükseldi.

Bankası, Japonya'nın finansal sisteminin bir bütün olarak istikrarlı olduğunu, tüketici enflasyonunun BOJ'un hedefine doğru büyük olasılıkla kademeli şekilde hızlanacağını belirtti.

BOJ 2023 mali yılı için büyüme beklentisini yüzde 1,3'ten yüzde 1,1'e revize etti.

Japonya Hükümet Tahvilleri (JGB) faizleri yüzde 0 seviyesinde kaldı.

Japonya Merkez Bankası, fiyatlardaki genel artış trendi yerine ülkedeki artışların temel gıda malzemeleri ve yakıt gibi spesifik ürünlerle sınırlı kaldığını bildirdi.

Sözlü yönlendirme değişikliği

Japonya Merkez Bankası (BOJ) faiz ve getiri hedefinde değişiklik yapmazken 2014’ten bu yana ilk kez enflasyon risklerine ilişkin sözlü yönlendirmesinde değişikliğe gitti.

Banka enflasyon tahminlerini Nisan ayında başlayacak yeni mali yıl için hafif yukarı revize ederken yüzde 1,1 ile yüzde 2 hedefinin altında belirledi.

Daha önce enflasyonun banka tahminlerinin altında kalabileceği riskine dikkat çeken banka bu kez tahminlerin üstüne çıkabileceği riskini de sözlü yönlendirmesine ekledi.

BOJ’un bu hamlesi yükselen küresel enflasyon fenomeninin uzun yıllar deflasyonla boğuşan Japonya kıyılarına kadar geldiğine işaret ediyor.

BOJ, muadilleri Fed ve İngiltere Merkez Bankası gibi yükselen enflasyon tehdidiyle erken karşılaşmasa bile son sözlü yönlendirme değişikliği ile beklenenden hızlı fiyat artışlarına karşı hazırlıklı olmak istiyor.

Altın fiyatları, yatırımcıların para politikasının yakında sıkılaşacağına ve Omikron varyantının küresel büyümeye yarattığı risklere odaklanmasıyla dalgalı bir seyir izliyor. Gram altın ise dolar/TL’deki geri çekilmeyle küresel altın fiyatlarındaki dalgalı seyri takip ediyor.

Politika yapıcıların mesajlarından sonra ABD Merkez Bankası Fed’in Mart ayında faizleri artırması beklenirken, yatırımcılar 10 yıldır faizleri artırmayan Avrupa Merkez Bankası’nın erken bir faiz artırımına gidebileceğini düşünüyor.

Ons altının işlem gördüğü fiyat aralığı 2021 yılı boyunca azalırken değerli metalin 50 ve 200 günlük hareketli ortalaması da neredeyse yatay bir hale geldi. Altının 30 günlük volatilitesi de salgın başından bu yana görülen en düşük seviyelere yakın bir seyir izliyor.

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, Fed politika yapıcılarından gelen mesajın faiz ve dolara en hassas emtia olan altın üzerinde sınırlı etkisi olduğunu belirterek “Bu sınırlı hareket Mart ayında başlayacak faiz indirimlerinin altın piyasasında çoktan fiyatlandığına işaret ediyor” dedi.

Altının 1.800 dolar seviyesini yeniden destek haline getirdiğini belirten Hansen, 1.830-35 dolar seviyesinin kırılmasıyla sonraki seviyelerin 1.850 ve 1.877 dolar olacağını söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen hafta neredeyse 1.830 dolara kadar ulaştıktan sonra kazançlarının bir kısmını silerek haftayı 1.816 dolardan kapatmıştı. Yeni haftaya dalgalı bir seyirle başlayan değerli metal, salı günü sabah saatlerinde 1.817 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta dolar/TL’deki düşüşle 773 TL’ye kadar geriledikten sonra haftayı 790 TL civarında kapatmıştı. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, dolar/TL’nin 13,45 civarında seyretmesiyle 785 TL civarında bulunuyor.