Advertisement
SEYAHAT ABONE OL

NEVŞEHİR (A.A) - 22.10.2010 - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'daki Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere, 5 lira karşılığında sesli, 8 dilde müzeyi anlatan dijital rehber hizmeti veriliyor.

Dünyada ve Türkiye'de turizm merkezlerinde kullanımı hızla yaygınlaşan kulaklıklı dijital rehberler, Göreme Açık Hava Müzesi'ne de girdi.

Müzeyi ziyaret eden yerli veya yabancı turistler, sadece 5 lira karşılığında müze girişindeki gişeden dijital rehber kiralayabiliyor.

Müze içindeki kiliseler, şapeller gibi tarihi mekanları Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça, Japonca, İspanyolca ve Arapça olmak üzere 8 ayrı dilde anlatan dijital rehberleri daha çok müzeyi tek başına ziyaret eden turistler tercih ediyor.

Dijital rehberlerin içeriğinde müzeye ilişkin yaklaşık bir saat süren bilgi bankası yer alıyor. Turistler, müze içinde bulundukları sürece rehber olmaksızın ilgi duydukları tarihi mekanlar hakkında kulaklık sistemi ile bilgilere anında dijital olarak ulaşabildiği gibi tekrar tekrar da dinleyebiliyor.

Turistler, kiraladıkları dijital rehberleri herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın müze içinde oldukları sürece kullanabiliyor ve müzeden ayrılırken iade ediyor.

Göreme Açık Hava Müzesi'nde dijital rehber hizmeti veren Tura Turizm yetkilisi Ümran Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dijital rehberlere yabancı turistlerin olduğu kadar yerli turistlerin de ilgi gösterdiklerini söyledi.

Göreme Açık Hava Müzesi'nin yanı sıra Ayasofya, Mevlana ve Ankara Medeniyetler Müzesi'nde de dijital rehber hizmeti verdiklerini belirten Uslu, ''Dijital rehberlerde müze içindeki tarihi mekanlarla ilgili her türlü bilgiler yer alıyor. Dolayısıyla özellikle münferiden gelen yerli veya yabancı turistler, profesyonel bir turist rehberine ihtiyaç duymuyor. Turistler, rehber olmadan kulaklıklar aracılığıyla tarihi mekanlar hakkındaki sesli bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor. Dijital rehberler ayrıca kişinin dikkatinin dağılmamasını, kulaklıkla kullanılması nedeniyle dinlediği bilgi ile bulunduğu mekana konsantre olmasına, dikkatinin dağılmamasına da yardımcı oluyor'' diye konuştu.