Advertisement

Şarkılarının Türkçe versiyonlarıyla Türk müzikseverlerin gönlünü kazanan Cezayir asıllı Fransız şarkıcı Enrico Macias, ''Türkiye'ye her gelişimde vatanıma, memleketime gelmiş gibi hissediyorum. 50 yıldır aynı sıcaklığı ve sevgiyi görmenin mutluluğunu yaşıyorum'' dedi.

Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde salı akşamı vereceği konser için İstanbul'a gelen Macias, '' Türkiye'deki sevenlerim beni her zaman en sıcak duygularla ve hayran olunacak Türk misafirperverliğiyle karşılıyor. Türkiye'ye her gelişimde vatanıma, memleketime gelmiş gibi hissediyorum. 50 yıldır aynı sıcaklığı ve sevgiyi görmenin mutluluğunu yaşıyorum'' dedi.

Konserinde Yeliz ve Seyyal Taner'le düet yapacağını belirten Macias, ''Ayrıca 'İstanbul seni seviyorum' adlı Michelle Jourdan'ın olağanüstü güzel sözleriyle yazılmış şarkıyı ilk kez okuyacağım. Sürprizin en büyüğü ise bu şarkının bir Türk bestecisi olan Selami Şahin'e ait olmasıdır. 'İstanbul seni seviyorum' adlı eseri, Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ithafen okuyacağım'' diye konuştu.

-''KENDİMİ BİR OSMANLI ÇOCUĞU OLARAK GÖRÜYORUM''-

Enrico Macias, Türkiye'nin son yıllarda dünya konjonktüründe ekonomik ve politik anlamda önemli bir aktör haline geldiğini belirterek, ''Koskoca bir imparatorluktan gelen bir ülke olan Türkiye'nin yerinde durması değil, eski gücünü ve büyüklüğünü alması çok normaldir. Ben zaten Cezayir'deki bir Osmanlı ailesinin çocuğuyum. Çünkü 500 yıl önce İspanya Yahudileri sürdüğü zaman 2. Beyazıt onları Cezayir, Tunus ve Türkiye'ye yerleştirdi. O yüzden kendimi bir Osmanlı çocuğu olarak görüyorum'' dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecine de değinen Macias, sürecin gereğinden fazla uzadığını belirterek, ''Türkiye'nin Avrupa Birliğine alınmamasına bir anlam veremiyorum. Benim aklım hala bunu almıyor'' dedi.

-KONSER SALI AKŞAMI-

Enrico Macias, geçmişten bugüne en çok sevilen şarkılarını seslendireceği konserde, Ajda Pekkan, Nilüfer, Yeliz, Seyyal Taner, Erol Evgin, Ayla Algan, Füsun Önal, Selçuk Ural, Gönül Yazar, Berkant, Ferdi Özbeğen, Engin Evin, Hümeyra, Tanju Okan gibi ünlü isimlerin söylediği ''Hoşgör sen'', ''Bu ne dünya kardeşim'', ''Arkadaşımın aşkısın'', ''Olmaz olsam'', ''Aşka veda'' gibi unutulmaz şarkılarını bir kez daha söyleyecek.

Sadece Fransa'da değil, pek çok ülkede tanınan ve sevilen sanatçı, ''Zingarella'', ''La Guitare'', ''Aie Aie Aie'', ''Solenzara'', ''Le Femme De Mon Ami''gibi unutulmaz şarkılarını da Türk müzikseverlerle paylaşacak.