Advertisement

ABD hisse vadelileri ve Asya hisseleri yatırımcıların koronavirüs enfeksiyonlarında ikinci dalga riskini değerlendirmesiyle geri çekilirken dolar önemli paralar karşısında tırmandı. S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 1.6 civarında düşüş kaydetti.

Hong Kong hisseleri düşüşe öncülük ederken, Avustralya, Japonya ve Güney Kore Borsaları da geriledi. Kilit önemdeki Çin verisinin ekonomik toparlanmayı işaret etmesinin ardından kayıplar azaldı. ABD'de yirmiden fazla şehirde vaka sayısında artış oldu. Tokyo'da da vaka sayısı hafta sonu artarken Pekin'deki yeni vakaların yetkililerin bir pazarı kapatmasıyla sonuçlandı. Hisseler ikinci dalga endişeleri nedeniyle Perşembe günü düşerken Cuma günü hafifçe sıçradı. Petrol fiyatları geriledi. ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

AXA Investment Managers esas yatırımlar biriminin CIO'su Chris Iggo, "Risk küresel çapta bir ikinci dalganın gelmesi. Şimdi portföylerde uzun vadeli tahvillere yer verme zamanı." dedi.

Çin'de Pazartesi günü yayınlanan kilit önemdeki veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin engebeli bir patikada ilerlemesine rağmen toparlandığına ilişkin sinyaller verdi. Perakende satışlar ve sanayi üretimi Mayıs'ta beklentinin hafifçe altında kaldı. Ancak yine de önceki aya göre iyileşme olduğunu gösterdi.

Japonya Merkez Bankası (BoJ), İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB) bu hafta politika kararlarını açıklayacak. CBOE alım satım işlemleri için kapılarını açmaya hazırlanıyor. 16 Mart'tan bu yana işlemler sadece elektronik olarak yapılıyordu. Fed Başkanı Jerome Powell Kongre'de yarı yıllık politika raporunu sunacak.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14:00'te yüzde 1.6 düştü. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.3 yükseldi.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.1 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 geriledi.
Kospi Endeksi yüzde 1.4 azaldı.
Şanghay Bileşik Endeksi fazla değişmedi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi önceki iki seansta yüzde 5 düşmesi sonrasında yüzde 1.3 geriledi.
Euro Stoxx 50 vadelileri neredeyse yüzde 1 çekildi.

Döviz

Yen yüzde 0.3 yükselerek dolar karşısında 107.07'den işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.1 düşüşle 7.0860'dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1256 oldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yaklaşık 4 baz puan düşüşle yüzde 0.67'ye geriledi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 4 bp düşerek yüzde 0.87'ye indi.

Emtia

WTI petrol yüzde 4.2 değer kaybederek varili 35 doların altına geriledi.
Altının onsu 1,729.65 dolarda fazla değişmedi.