Advertisement

Çin'de traderların giderek kötüleşen korona virüs salgınından dolayı uzatılan tatilden dönmesiyle hisse senetleri düştü ve yuan zayıfladı. Çin hükümetinin destek önlemleri Asya'daki kayıpların bir kısmının önlenmesinde etkili oldu. ABD vadelileri yükseldi ve Hazine tahvilleri geriledi.

Şanghay hisse senetleri neredeyse yüzde 9 düşüşle açıldı. Yerel demir cevheri ve bakır vadelileri günlük limiti kadar düşüş kaydetti. Tokyo, Seul ve Sydney'de hisseler gün içi düşük seviyelerinden sıçradı ve Hong Kong hisseleri dalgalandı. Petrol kayıplarını sildi, altın sınırlı düştü. Yuan dolar karşısında kilit önemdeki 7 seviyesini aştı. Çin'de koronavirüsün neden olduğu ölü sayısı 360'ı buldu.

Pazartesi günkü harekette küresel hisse senetlerini Ağustos'tan bu yana en kötü haftasını kaydetmesine neden olan geçen haftaki kargaşa etkili oldu. Virüsün yayılmasıyla birlikte büyümenin olumsuz etkileneceğinden endişe ediliyor. Çin Merkez Bankası (PBOC), finans piyasalarını desteklemek için Pazartesi günü bir dizi önlem alarak faiz indirirdi ve finansal sisteme verdiği nakit miktarını artırdı.

Singapur'da Morgan Stanley Investment Management portföy yöneticisi Andrew Harmstone, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Henüz geri dönüp alım yapma zamanı değil. Daha fazla panik satışı ya da virüsün yayılmasına bir çözüm görmeliyiz.” dedi.

Sterlin, yatırımcıların İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) ile ticari ilişkilerinin geleceğine ilikşin görüşmelere sırtını dönebileceği şeklindeki haberlere tepki vermesiyle geriledi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 14:20'de yüzde 0.7 düştü.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.6 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 7.7 düştü.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi fazla değişmedi.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3 azaldı.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.8 yükseldi. Dayanak endeks Cuma günü yüzde 1.8 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.2 düşüşle dolar karşısında 108.51'den işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 değer kaybederek 7.0117'den alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 ekside 1.1084 oldu.
Sterlin yüzde 0.3 değer kaybederek 1.3166'ya geriledi.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puna artışla yüzde 1.53 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi 3 bp düşüşle yüzde 0.92 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.3 yükselerek 51.69 dolar oldu.
Altın yüzde 0.6 düşüşle onsu 1,580.18 dolara indi.