Advertisement

Çin hisse senetleri, virüs salgınının kötüleştiği bir ortamda, Yeni Yıl tatili dönüşü ilk işlem gününde, 2015'teki hisse senedi balonunun patlamasından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

CSI 300 Endeksi , piyasaların 23 Ocak'tan sonraki ilk işlem gününde yüzde 9.1 kadar geriledi. 2,600'den fazla hisse günlük düşüş limiti olan yüzde 10 değer kaybetti. Çin'in gösterge demir cevheri kontratı maksimum günlük limiti olan yüzde 8 gerilerken, petrol ve palmiye yağı da günlük limitleri kadar değer kaybetti. Çin'in en aktif işlem gören kağıdı olan 10 yıl vadeli devlet tahvili 2014'ten beri en güçlü kaybını yaşadı. Yuan dolar karşısında yüzde 1'den fazla düşerek 7 seviyesini geçti.

Bu güçlü satış dalgası, düzenleyici kuruluşların şirketler, bankalar ve bireylerin daha az sıkıntı çekmesi için hedefli tedbirler açıkladığı ve aynı zamanda istikrar taahhüdünde bulunduğu bir ortamda gerçekleşti. Çin Pazartesi günü, merkez bankasının piyasalardaki sert düşüşün ardından bol likidite sağlama çabaları dahilinde finans sistemine para enjekte etti. Banka ayrıca fonlara uyguladığı faizi 10 baz puan düşürdü. Yetkililer öte yandan yatırımcılara, şimdiye dek 360'ın üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve 17,000'den fazla kişiye bulaşan koronavirüsün etkilerini objektif bir biçimde değerlendirmelerini istedi.

Beijing WanDeFu Investment Management Co. başkanı Li Shuwei, "Hisse senetlerinde işlem yapmak gerçekten zor," dedi ve "Bu hastalığın nasıl gelişeceğini tahmin etmek imkansız. Hatta uzmanlar bile salgının ne zaman sonlanacağı konusunda açık bir görüşe sahip değil. Şimdi hisse senedi almak için çok erken ve tüm hisseler alt limite dayandığından satmak da zor. Bu nedenle bekleyip göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.