Advertisement

ABD ve İngiltere endeks vadeli kontratları ve Japonya ve Avustralya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Amazon ve Apple'ın koronavirüsün etkilerine ilişkin karamsar yorumlarının ardından düşerken, dolar değer kazandı.

Amazon.com, ikinci çeyrekte zarar açıklayabileceği uyarısında bulunurken, Apple 10 yılı aşkın süredir ilk kez kâr tahminini atladı. Küresel hisse senetleri Nisan ayında, koronavirüs enfeksiyonlarındaki yavaşlama ve yoğun teşvik tedbirlerinin desteği ile 2011'den beri en iyi aylık performansını gerçekleştirirken, kâr duyuruları ve ekonomik veriler sıkıntının devam etmekte olduğunu hatırlatıyor.

Dolar, Cuma günü piyasaya hakim olan riskten kaçınma eğiliminin etkisi ile dört gün süren düşüşünü durdurdu ve ABD Hazine tahvilleri son kayıplarının bir kısmını geri aldı. Yuan geri çekildi. İşlem hacimleri, Asya bölgesinin çoğu ve Avrupa'nın büyük kısmının tatil dolayısıyla kapalı olmasından dolayı düşüktü.

Microsoft Corp., Facebook Inc. ve Tesla Inc.'nin güçlü finansalları, Perşembe günü teknoloji ağırlıklı Nasdaq Endeksi'ndeki kayıpların sınırlı kalmasını sağladı. ABD hisse senetlerinin göstergesi Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi 1987'den beri en iyi aylık performansını gerçekleştirdi. Yatırımcılar dikkatlerini, koronavirüs tedavisine ve tüm dünyada kısıtlamaların er ya da geç sona ereceğine ilişkin umutlara karşılık, son derece kötü ekonomik görünüm üzerinde tutmaya devam ediyor. Cuma günü açıklanan veriler, Güney Kore'de ihracatın 2009'dan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdiğini ve Japonya'da imalat göstergesinin gerilediğini gösterdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Komiseri Stephen Hahn, kurumun Gilead Sciences'ın deneysel Kovid-19 tedavisine ilişkin verileri "ışık hızında" gözden geçirmek için harekete geçtiğini söyledi.

Öte yandan, petrol, küresel üretim kısıntılarının devreye girmeye başlaması ile birlikte son bir ayın ilk haftalık kazancına yöneldi.

Hisse Senetleri

*S&P 500 endeks vadeli kontratları, spot endeksin Perşembe günü yüzde 0.9 düşmesinin ardından Londra saati ile 07:07'de yüzde 1.7 aşağıda seyrediyordu.

*İngiltere'de FTSE 100 vadelileri yüzde 1.4 geriledi.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2.2 düştü.

*Avustralya'da ASX/S&P 200 Endeksi yüzde 4.3 geriledi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

*Euro dolar karşısında fazla değişmeyerek 1.0959 seviyelerinde kaldı.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.2561 seviyesine geriledi.

*Japon yeni dolar karşısında fazla değişmeyerek 107.04 seviyelerinde kaldı.

*Çin'de offshore yuan dolar karşısında yüzde 0.7 düşerek 7.1327 seviyesine indi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek yüzde 0.61'e indi.

*Avustralya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yüzde 0.87 seviyesine geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.7 yükselerek varil başına 19.15 dolara çıktı.

*Altın yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,675 dolara geriledi.