Advertisement

(16:20'de güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri, merkez bankası toplantıları, jeopolitik gelişmeler ve ekonomik veriler gibi potansiyel olarak önemli katalizörlerle oldukça yoğun geçecek bir haftanın başında ılımlı yükselişler gerçekleştirdi. ABD Hazine tahvilleri ve dolar hafifçe geriledi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) ve Nasdaq endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket ederken, Dow Jones vadelileri, ABD'de Ulaştırma Bakanlığı'nın 737 Max'ların tasarım sertifikasını inceleyeceğine ilişkin haberler sonrası Boeing Co. hisselerinin açılış öncesi işlemlerde düşmesi ile birlikte geriledi. Avrupa hisse senetleri, madencilik şirketleri ve Deutsche Bank AG ve Commerzbank AG'ye birleşme görüşmeleri için yeşil ışık yakılması sonrası destek bulan banka hisselerinin öncülüğünde yükseldi. Asya'da Çin ve Hong Kong hisseleri yükselişe öncülük etti. Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit planı için muhalefet ile karşı karşıya gelmeye devam etmesi sonrası değer kaybetti.

Hisse senetleri, Fed'in bu haftaki toplantısında 2019 yılında bir faiz artırımı işaret edebileceğine ilişkin beklentilerle yükselirken, volatilite geriliyor. Aralarında İngiltere Merkez Bankası'nın da bulunduğu bir dizi merkez bankası bu hafta para politikası konusunda işaretler verebilir. Siyasi cephede, yatırımcıların dikkatleri, İngiltere Başbakanı'nın Brexit anlaşması için destek araması ile birlikte bu konudaki gelişmelere çevrilecek.

AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Hisse senedi piyasaları, Aralık ayındaki dip seviyelerinde oldukça sert ve hızlı hareket etti, ancak küresel ekonomik verilerin halen yumuşak olması ile birlikte, hisseler kısa vadeli geri çekilmelere duyarlı," dedi ve "Ancak değerlemeler iyi ve makul büyüme ve karlar 2019 yılının bütününde, politika teşviklerinin de etkisiyle, hisselerdeki yükselişleri desteklemeli" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer taraftan, petrol, OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarının uzatılıp uzatılmamasına ilişkin kararı Haziran ayına kadar erteleme teklifinde bulunması ile birlikte dört ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yöneldi. Gelişen piyasa paraları ve hisse senetleri yükseldi.

Piyasalrda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Aralarında FedEx, China Telecom, Tencent, Porsche, BMW, Hermes, Tiffany, Micron, Nike ve PetroChina'nın bulunduğu bazı önemli şirketler karlarını açıklayacak.
*Fed'in bu haftaki toplantısında, faizlerde değişikliğe gitmemesi, bilanço daraltma programını sonlandırdığını açıklaması ve bu yılki faiz artırımlarına ilişkin projeksiyonlarını düşürmesi bekleniyor. Karar Çarşamba günü açıklanacak.
*Tayland, Filipinler ve Endonezya merkez bankaları politika toplantılarını gerçekleştirecek.
*Euro Bölgesi'nde, Cuma günü açıklanacak olan satın alma yöneticileri endeksi verileri, bölgenin ilk çeyrek sonunda sanayi ve hizmet kesimin durumuna ilişkin işaretler verecek.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:28'de yüzde 0.1 yukarıda sseyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükseldi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.6 tırmandı.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.3 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 1 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirerek yaklaşık yedi ayın zirvesine tırmandı.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 tırmanarak üç haftanın zirvesine çıktı.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek iki haftayı aşkın süreni en düşük seviyesine indi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.1356 ile iki haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.3263 seviyesine indi.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 1.3263 seviyesine düştü.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan ile iki haftayı aşkın sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirerek yüzde 2.61 seviyesine tırmandı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan tırmanarak bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesi olan yüzde 0.10'a çıktı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az yükselerek yüzde 1.214 seviyesine ulaştı.
*İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilerinin faizi beş baz puan ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 2.445 ile yaklaşık 10 ayın en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.1 yükselerek varil başına 58.55 dolara çıktı.
*Altın yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,305.18 dolara yükseldi.

(16:20'de güncellendi)