Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD’de Mart'tan bu yana en yüksek perakende satış artışının açıklanması sonrası Asya hisselerinde düşüş gözlenirken dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı bir yılın zirvesine yakın seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik endeksinde dört günlük yükseliş serisi son bulmaya doğru ilerliyor.

Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng, Güney Kore Kospi endeksleri kayıp yaşıyor.

ABD’de ise şirket karlılıklarından destek alan S&P 500 rekor yolculuğunu sürdürüyor. Endeks Salı günü yüzde 0,4 yükselişle 4 bin 700 puana yükseldi. S&P 500 vadelileri bu sabah yatay seyrediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.180 puana yükseldi ve bir yılın zirvesini test etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüksek enflasyon endişeleri ile yüzde 1,6 üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Önemli kripto para birimleri rekor seviyelerden düşüş kaydederken Bitcoin 60 bin dolar altına geriledi.

Petrolde rezerv adımı düşüş getirdi

Ham petrol fiyatları ABD ve Çin’in bir miktar rezervi serbest bırakabileceği beklentisiyle geriliyor. South China Morning Post’a göre Biden-Şi zirvesinde ABD tarafı Çin’den bir miktar petrolün serbest bırakılmasını istedi.

Konuyu zirve öncesi iki ülkenin dışişleri bakanları da ele aldı. ABD enerji sektörü kuruluşu EIA’ya göre ABD’nin 15 milyon ile 48 milyon varil arasında bir rezervi serbest bırakması ham petrol fiyatlarını iki dolar aşağı çekebilir.

EIA ihracat kısıtlamasının ise kısa süreli uygulanabileceğini ve fiyatlar üzerinde etkili olmayacağını öngördü. İki ülkenin ortak rezerv hamlesi beklentisiyle Batı Teksas ham petrol Aralık kontratı yüzde 1 düşüşle 80 doların hemen altına geriledi.

Brent ocak vadelisi varil fiyatı da %1 değer kaybı ile 81,6 dolara geri çekildi.