Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Avustralya ve Kanada merkez bankalarının sürpriz faiz artışlarının ardından yatırımcılar enflasyon risklerini yeniden değerlendirmeye başladılar.

Bu kararların ardından piyasa aktörleri Fed’in faiz artışlarına dair pozisyonları artırırken, swaplar Temmuz toplantısı için 25 baz puanlık artış fiyatlamaya başladı. Gelecek haftaki Fed kararı için faiz artış beklentileri bir miktar artsa da hala yüzde 40’ın altında bir olasılık olarak fiyatlanıyor.

Avustralya, Japonya ve güneydoğu Asya’da tahvil getirileri bu endişelerle yükselmeye devam ederken, ABD’de tahvil getirileri Çarşamba günkü yükselişin ardından yatay seyrediyor.

Borsalarda ise düşüş etkili. Çarşamba günü yüzde 1,3 düşen S&P 500 ile yüzde 1,8 gerileyen Nasdaq 100’ün vadeli endeksleri ekside. Benzer şekilde Avrupa vadeli endeksleri de satıcılı açılışlara işaret ediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.241 seviyesinde, fazla değişim göstermedi.

Küresel tahvillerde satış dalgası

Küresel tahviller bu hafta Kanada ve Avustralya merkez bankalarının beklenmedik şekilde faiz artırmasının ardından, enflasyonla mücadelenin sona ermekten uzak olduğu endişeleriyle düşüşe geçti.

Avustralya Merkez Bankası Salı günü yüzde 3,85’te tutması beklenen politika faizini yüzde 4,10’a çıkararak piyasaları şaşırtmıştı.

Çarşamba günü de Kanada Merkez Bankası 25 baz puanlık artışla politika faizini yüzde 4,75’e çıkardı. Bloomberg anketine göre faizin sabit bırakılması bekleniyordu. Bu kararlarla kısa vadeli devlet tahvillerinin getirileri Mart'tan bu yana en yüksek seviyelerine tırmanırken, Avustralya’da 10 yılı aşkın bir sürenin zirveleri görüldü.

ABD 2 yıllık devlet tahvilinin getirisi bu hafta 7 baz puan artarken, 10 yıllıklarda artış 10 baz puana ulaştı.

Robeco Stratejisti Colin Graham, “Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine faiz artırması, Avrupa Merkez Bankası, Fed, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası üzerinde baskı oluşturabilir. Fed için Temmuz beklentileri şu anda bir indirimden artışa döndü” değerlendirmesini yaptı.

Şimdi gözler gelecek hafta ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinde olacak. Capital Economics Diana Iovanel, “Enflasyonun düşündüğümüzden daha inatçı olduğunun ortaya çıkmasıyla, artık Fed’in politika faizini düşündüğümüzden daha uzun süre daha yüksek tutacağına inanıyoruz” dedi.