Advertisement

Küresel piyasalarda haftanın gündemi merkez bankaları olurken, ilk işlem gününde tahvil getirileri yine başlıklara çıktı.

Yeni haftada teşvik paketi ve hızlı aşılanmanın enflasyon beklentilerindeki etkisiyle birlikte ABD Hazine tahvil faizleri yüzde 1,6 üzerinde seyretmeye devam etti. Asya Pasifik’te de tahvil faizleri haftaya yükselişle başladı. Avustralya 10 yıllıklarında getiri 8 baz puan yükselişle yüzde 1,79’a yükseldi.

Getiriler doları da yukarı taşıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişte.

Asya’nın önemli hisse senedi endeksleri haftaya pozitif başlarken Çin olumsuz ayrışıyor. Çin’de sanayi üretimi ve perakende satışlarının beklentileri aşmasına rağmen sıkılaşan likidite koşullarıyla CSI 300 Endeksi yüzde 1'i aşan gerileme kaydetti. Japon Topix ve Hong Kong Hang Seng endeksleri yükselirken Güney Kore Kospi’de yatay seyir izlendi

Çin'den güçlü veriler

Çin'de haftanın ilk işlem gününde açıklanan veriler ekonomik aktivitenin canlı olduğuna işaret etti. Buna göre ülkede yılın ilk iki ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,1 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi bu artışın yüzde 32,2 olması yönündeydi.

Çin'de aynı dönemde perakende satışlar ise yüzde 33,8 yükseliş kaydetti. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 32 olmuştu.

Haftanın gündeminde faiz kararları öne çıkıyor

Bu haftaya merkez bankalarının faiz kararları damgasını vuracak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını perşembe 14:00’te duyuracak. Çarşamba günü ana sahne Fed’in olacak. Perşembe İngiltere Merkez Bankası ile birlikte Endonezya ve Brezilya faiz kararları izlenecek. Cuma ise Japonya ve Rusya faiz kararları var.

Yellen: Enflasyon riski yönetilebilir seviyede

Küresel piyasalar merkez bankalarına odaklanırken, ABD'de teşvik paketinin enflasyon beklentilerine yönelik etkileriyle ilgili tartışmalar da yakından izleniyor. Paket konusunda değerlendirmelerde bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat baskılarının zayıf kaldığını, enflasyon risklerinin yönetilebilir olduğunu söyledi. Tam istihdama geri dönüşün ufukta göründüğünü belirten Yellen Kovid-19 salgınıyla birlikte düşen bazı fiyatlarda toparlanma yaşandığını, ancak bunun geçici olduğunu söyledi. Teşvik paketine Demokrat kanattan en sert eleştiriyi getiren eski Hazine bakanı Lawrence Summers pazar günü CNN’e katıldığı yayında “Eğer küvete gereğinden fazla su koyarsanız taşar. Biz gereğinden fazla su koymaya çalışıyoruz” dedi. Yellen ise düşük faiz döneminde mali sürdürülebilirlik görüşlerinin değiştiğini belirterek “Uzun vadede bütçe açıklarını kontrol altına almamız gerekecek” yorumunu yaptı.