Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Haftanın ilk işlem gününde resmi tatil nedeniyle işleme kapalı olan ABD Borsaları yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde ekside.

Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) beklentilerin altında kalan faiz indirim kararının ardından Asya’da borsalar düştü. Çinli şirketlerin hisseleri Hong Kong borsasında görece zayıf performans gösterdi. Çinli konut şirketleri en fazla düşen hisseler oldu. Offshore yuan faiz kararının ardından kayıplarını artırdı. Benzer şekilde petrol fiyatları da Çin’de teşviklerin talebi yeterince canlandırmayacağı endişeleri ile düşüşe geçti.

Pazartesi günü %0,21 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay.

ABD-Çin ilişkilerinde pozitif sinyaller

ABD Başkanı Joe Biden, Pekin’de iki günlük ziyaret programını tamamlayarak ülkesine dönen Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın çok iyi bir iş çıkardığını, ABD-Çin ilişkilerinin “doğru bir patikada” ilerlediğini söyledi.

İlişkilerde ilerleme sağlandığını düşüp düşünmediğinin sorulması üzerine Biden, “Bu bir hissiyat değil. İlerleme sağlandığını biliyorsunuz” ifadelerini kullandı. Ziyaret sırasında Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir araya gelen Blinken, ilişkilerin “istikrara kavuşturulması gerektiği” konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Yang Tao, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Blinken’a ABD’nin Çin’in bir tehdit olduğunu söylemeyi bırakması ve yaptırımları sonlandırması taleplerinin iletildiğini söyledi.