Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Kurlardaki volatilite, traderlar Fed'in Çarşamba günkü politika kararını beklerken üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

JPMorgan G – 7 Volatilite Endeksi, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğine ilişkin sinyallerin etkisi ve azalan anlaşmasız Brexit tehdidinin küresel finans piyasalarındaki harareti azaltmasıyla Temmuz'dan beri en düşük seviyesine gerildi.

Hong Kong'da Credit Agricole CIB Döviz stratejisti David Forrester, “ABD – Çin ticaret savaşı endişeleri azaldı ve küresel merkez bankaları politika genişlemesine gidiyor. Paralar arasındaki ayrışma daralarak volatilitede düşüşe neden oluyor.” dedi.

JPMorgan'ın volatilite göstergesi Salı gününü yüzde 5.97 seviyesinde kapattı. Endeks Ocak ayında yüzde 9.16'ya kadar tırmanmıştı.

Önemli paraların çoğu Fed öncesinde dar bantta seyretti. Ekonomistler Fed'in 25 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısındaki tonu piyasalar açısında kilit önemde olacak.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmezken ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 bp düşüşle yüzde 1.83'e geriledi.

Tokyo'da CIBC World Markets finansal çözümler grubu yöneticisi Ko Haruki, “Yatırımcılar FOMC kararı öncesinde dolar uzun pozisyonlarını ayarlıyorlar. Ben bu kez şahin bir faiz indirimi bekliyorum. Eğer daha fazla FOMC üyesi faiz indirimine muhalefet ederse, bu durum doları destekler.” dedi.