Advertisement

Mersin'de binlerce dönüm tarım arazisi doludan zarar gördü

Mersin

Mersin'in Tarsus ve Erdemli ilçelerinde etkili olan dolunun yaklaşık 17 bin dönüm ekili alanda hasar oluşturduğu belirlendi

11 Nisan 2019 Perşembe, 15:28 Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe, 16:56

Mersin'in Tarsus ilçesinde etkili olan dolu nedeniyle başta üzüm bağları olmak üzere 15 bin dönüm tarım arazisinde hasar meydana geldiği belirlendi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, doludan etkilenen Taşcılı, Pirömerli, Tepeköy, Belen, Karadiken ve Çakırlı mahallelerini ziyaret edip, çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tarım alanlarında incelemelerde bulunan Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 bin dönümlük alanda dolu hasarının belirlendiğini ifade etti.

Bu yıl Mersin ve Tarsus çiftçisinin doğal afetlerden büyük zararlar gördüğünü anlatan Avcı, "Son olarak dolu, binbir emekle mahsul bekleyen çiftçilerin maalesef umutlarının yitip gitmesine neden oldu. Çiftçimiz gerçekten zor günler geçiriyor" dedi.

Avcı, kırsal kalkınma kapsamında 600 metre rakıma verilen file sistemi desteğinin 300 metre veya 200 metreye kadar indirilmesini istediklerini, bu şekilde özellikle doludan kaynaklanan hasarın en aza indirilebileceğini sözlerine ekledi.

Önceki akşam da Mersin'in Erdemli ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle tarım alanlarında yaklaşık 2,5 milyon liralık zarar oluştuğu belirtildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erdemli Ziraat Odası ekipleri, dolu yağışının etkili olduğu 5 mahalledeki 342 çiftçinin bin 830 dekar arazisinde inceleme yaptı.

Özellikle Sinap, Karahıdırlı, Sıraç, Dağlı ve Karayakup mahallelerinde incelemelerde bulunarak ön hasar tespiti yapan ekipler, yaklaşık 2 milyon 415 bin liralık zarar belirledi. AA 

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
TARIM EMTİA
Son %
PAMUK 60,66 0,55
KAKAO 2.468,00 2,79
KAHVE 98,35 -1,99
© haberturk.com
Yukarı