Advertisement

Petrol fiyatları New York'ta, ABD ham petrol stoklarının beklenenden fazla düşmesi ve bunun da artan akaryakıt stokları ve zayıflayan talebin etkilerini dengelemesi ile birlikte beş ayın en yüksek seviyesi yakınlarında kaldı.

Ham petrol stokları geçen hafta, Bloomberg'in anketindeki medyan tahmininin iki katından fazla düştü ve Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ancak resmi veriler öte yandan, benzin ve distile ürün stoklarının geçen hafta, araç kullanımının arttığı yaz sezonunun sonuna yaklaşıldığı bir dönemde toplam 2 milyon varil artış olduğunu ve akaryakıt talebinin durgunlaştığını da gösterdi. Bu veriler, koronavirüs dolayısıyla çöken talebin istikrarsız bir şekilde toparlanmakta olduğunu işaret ediyor.

Petrol ralliye başlarken, OPEC + koalisyonu ve bazı ABD'li üreticiler, fiyatların Nisan ayında sıfır seviyesinin altına düşmesi sonrası toparlanmasının ardından, arzı artırarak piyasayı test etmeye hazırlanıyor. Kororonavirüs pandemisindeki artış, ham petrol fiyatlarının Haziran başından bu yana 40 dolar civarına çıpalanmasına neden oldu ve birçok büyük ekonomi salgını kontrol altına almakta zorlanırken, olası aşıya ilişkin ilerlemeler çok yavaş gerçekleşiyor.

Oanda Corp.'un Asya Pasifik'ten sorumlu kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, "Bu petrol için yavaş bir yükseliş olacak," dedi ve "Dünya halen açık bir şekilde resesyonda ve ABD ekonomisinin izleyeceği yol konusunda çok ciddi endişeler var. Zira Kovid-19 halen kontrol altına alınabilmiş değil" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de ham petrol stokları, Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) açıkladığı resmi verilere göre, geçen hafta 7.37 milyon varil düştü ve düşüşünü ikinci haftaya taşıdı. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların 3.35 milyon varil düşmesi bekleniyordu. Ancak ABD'nin ham petrol depolama ve dağıtım merkezi Cushing, Oklahoma'daki stoklar üst üste beşinci haftada da arttı ve Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü yüzde 1.2 yükseldikten sonra 4 sent düşerek Singapur saati ile 12:25'te 42.15 dolara geldi.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta yüzde 1.7 değer kazanarak 6 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra yüzde 0.2 yükselerek varil başına 45.25 dolara ulaştı.