Advertisement

Suudi Arabistan'ın devlet kontrolündeki petrol devi Saudi Aramco, ham petrol fiyatlarının Mart ayında petrol fiyat savaşı ve koronavirüs salgınından dolayı talebin erimesi sonucu sert düşmesinin etkisi ile bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 azaldı.

Dünyanın en değerli şirketi Saudi Aramco, yaptığı açıklamada, kârının bu yılın ilk üç aylık döneminde 62.48 milyar riyale (16.6 milyar dolar) düştüğünü duyurdu. Şirket söz konusu çeyrek için 18.75 milyar dolar temettü ödeyeceğini ve böylelikle hissedarlarına tüm yıl için 75 milyar dolar kâr payı ödeme taahhüdünü karşılama yolunda kaldıklarını kaydetti.

Suudi Arabistan ve Rusya, S. Arabistan'ın Pazartesi günü günlük üretimi Haziran ayında 18 yılın en düşük seviyesine indirecek sürpriz bir üretim kısıntısı kararı alması ile birlikte, Mart ayında başlattıkları fiyat savaşında ateşkes ilan etti. Aramco da geçen hafta müşterileri için fiyatları artırarak enerji piyasalarını destekleyici yönde bir adım attı.

Ancak koronavirüs pandemisinin yayılmasını önlemek için uygulamaya koyulan kısıtlamaların dünya ekonomisinin önemli bölümünün kapanmasına yol açması, bu yıl yüzde 50'den fazla değer kaybeden ham petrol üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Aramco, bu yıl hissedarlarına ödemeyi taahhüt ettiği kâr payını koruma üzerinde odaklanması ile birlikte harcamaları azalttı.

Dahran merkezli şirket, Mart ayında yaptığı açıklamada, sermaye harcamalarını 2020 yılında, önceki planlanan rakam olan 40 milyar dolardan 30 milyar dolara düşürdüğünü duyurdu. Temettünün yanında, büyük harcama kalemleri, Saudi Baltic Industries Corp.'tan 69.1 milyar dolarlık hisse alımının ilk taksidini de içeriyor. Aramco, kimyevi madde üretisi olan bu şirketlin yüzde 70'ini Krallık'ın refah fonundan satın alıyor.

Riyad Borsası'na Aralık ayında kote olan Aramco'nun hisse senedi fiyatı, gösterge petrol Brent'teki yüzde 55'lik düşüşle birlikte bu yıl yüzde 12 düştü. Şirketin piyasa değeri 2 trilyon dolar olan zirvesinden 1.6 trilyon dolar civarına indi.