Advertisement

Petrol fiyatları, ABD’deki enerji talebininin toparlanacağına dair işaretlerin, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) oldukça kötümser raporuna ağır basmasıyla, üst üste ikinci haftayı da kazançla geçmeye hazırlanıyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü hafifçe yükselerek varil başına 42 dolara yaklaştı ve bu hafta %3 civarında yükseldi.

Petrol fiyatları Çarşamba günü, ABD ham petrol stokları, benzin tüketimi ve rafineri faaliyetlerinden gelen bir dizi umut veren veri, Çarşamba günü petrol fiyatlarının son üç haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirmesine destek oldu. Ancak iyimser hava UEA’nın 2021 sonuna kadar neredeyse her çeyrek için küresel petrol talep tahminlerini düşürmesiyle sekteye uğradı. UEA, en büyük talep tahmin düşüşünü bu yılın ikinci yarısı için yaptı ve Jet yakıtı tüketimi için görünümün son birkaç haftada , koronavirüsün daha fazla yayılmasıyla beraber kötüleştiğini kaydetti. Daha açık bir şekilde, UAE, yılın kalan kısmında, faaliyetlerin artması ve Suudi Arabistan ve OPEC ülkelerinin üretimi kontrol altında tutmaları ile birlikte dünya piyasalarının sıkışması gerektiğini ifade etti.

Ham petrol fiyatları Çarşamba günü 5 ayın zirvesinde kapandı ve son birkaç aydır sıkıştığı fiyat aralığını kırmaya uğraşıyor. Böyle bir hareket ise koronavirüs vakalarının hala artış göstermesi ve halihazırdaki büyük stok miktarlarıyla beraber zor görünüyor. Fakat yılın sonlarına doğru beklenen Çin’den gelecek alımlar, fiyatları yukarı yönlü destekleyebilir.

AxiCorp Ltd. Baş Küresel Piyasalar Stratejisti, Stephen Innes “Bu hafta açıklanan stok rakamları destekleyiciydi ama piyasalar için asıl katalizör ise ABD’nin yeni koronavirüs mali teşvik paketi olabilir” dedi, ve mali teşvik paketinin genel olarak ekonominin üzerinde olumlu etkisi olacağını ve bundan dolayı da enerji talebini olumlu etkilyeyeceğini sözlerine ekledi.

Eylül vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Perşembe günü yüzde 1 düştükten sonra, %0.3 değer kazanarak Singapur saati ile 12:54'te varil başına 42.37 dolara çıktı. Kontrat bu hafta %2.8 değer kazandı ve 12 Ağustos’ta 42.67 dolar seviyesine ulaşarak 5 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Ekim vadeli Brent petrol, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Perşembe günü %1 düşüş yaşadıktan sonra %0.4 yükselerek varil başına 45.12 dolar seviyesine ulaştı, haftalık olarak ise %1.6 yükseldi.