Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) beklentinin altında ek teşvik açıklamasıyla gelişen ülkelerin para birimleri 3 günlük ralliyi bugün de sürdürdü, Borsalar ise düştü.

Japonya Merkez Bankası bugünkü politika toplantısında ETF alımlarını ve dolar borç verme programını genişletirken, tahvil alım programını ve faizi değiştirmedi. Bazı ek teşviklerin gelişen ülke varlıklarında ralliyi destekleyebileceği belirtiliyor. Singapur'daki Australia & New Zealand Banking Group'tan Khoon Goh, "BOJ kararı piyasaların büyük beklentisini karşılayamadı. Başkan Kuroda, Eylül toplantısında daha fazla teşvik olacağı sinyali verse de piyasalar için büyük hayal kırıklığı oldu" diye konuştu.

Singapur doları bugün kurlardaki yükselişe öncülük etti. Yen, Güney Kore wonu ve Güney Afrika randı da yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi %0.1 arttı, endeks 26 Temmuz'dan beri 3 günde %0.6 değerlendi ve üçüncü aylık artışa ilerledi. Singapur doları %0.4, won %0.3 arttı. Kore wonu bu ay 2.8 ile en iyi performans gösteren Asya para birimi oldu. Rand ve Tayvan doları %0.2 yükselirken Meksika pesosu %0.2 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.1 düştü, endeks aylık bazda %4.9 yükseldi.

Tayvan'da Taiex Endeksi %0.6, Hong Kong'ta Hang Seng Enterprises Endeksi %0.7 düştü. Kore'de Kospi Endeksi %0.2, Çin'de Şanghay %0.1 düştü. Endonezya'da Jakarta Borsası %0.4 artarak Asya'da tek iyi performansı gösteren borsa oldu.