Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

ABD'de haftalık ham petrol stokları 6,2 milyon varil azaldı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkede ticari ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre 6,2 milyon varil (yüzde 1,2) azalışla 504,6 milyon varile düştüğünü açıkladı.

Piyasa beklentisi stokların 3,35 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 0,56 milyon varil azalmıştı.

ABD'de stratejik petrol stokları değişmeyerek, söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 19 bin varil artarak 8,51 milyon varile ulaştı.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 247 bin varil artarak 8,31 milyon varile ulaştı.

Bu arada, ABD'nin haftalık benzin stokları da söz konusu haftada 3,2 milyon varil (yüzde 1,4) artarak 225,2 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 0,57 milyon varil azalış olması yönündeyken, benzin stokları bir önceki haftada da 0,57 milyon varil artmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının düşmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında artış meydana geldi. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 45,37 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 47,02 dolara yükseldi.

EIA verilerinin açıklanmasının ardından güne yükselişle başlayan New York Borsası'nda ise "pozitif seyir" devam ediyor.

AA