Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Petrol, Kasım ayından bu yana en büyük haftalık kaybını gerçekleştirdikten sonra, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısındaki artışın yavaşlaması ve OPEC ve diğer üretici ülkelerin piyasaya istikrar kazandırmak için üretimi kısmaları ile birlikte düşüşünü durdurdu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 1.2 düştükten sonra yüzde 0.3 değer kazandı. ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı, Baker Hughes Inc.'nin verilerine göre, son 11 haftada ilk kez geriledi. Rusya Enerji Bakanı, Sibirya'daki soğuk hava koşullarının Rusya'nın günlük yaklaşık 150,000 varil olan üretim kısıntısı payına Ocak ayının ilk kısmında yalnızca küçük bir katkıda bulunduğunu, zira şirketlerin gönüllü kısıntılarının belirleyici olduğunu söyledi.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer üretici ülkelerin arzı kısma konusunda anlaşmaya varmalarının ardından yükseldi, ancak ralli, yükselen fiyatların üretim artışlarını getirebileceği beklentisi ile varil 55 doların üzerinde devam etmedi. Orta Doğulu petrol üreticileri, taahhütedilen kısıntılara uyacaklarını kaydederken, ABD bu yıl için petrol üretim tahminini yükseltti.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Bu haftanın temel konuları, son dönemde gördüğümüz artışlar dikkate alındığında, ABD'nin üretim raporu ve OPEC'in üretim kısıntısına dair yeni haberler olacak," dedi ve "Yükselen ABD üretimi fiyat rallisine engel teşkil ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 15 sent yükselerek Hong Kong saati ile 10:16'a varil başına 52.52 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 66 altındaydı. Kontrat Cuma günü 64 sent düşüşle 52.37 dolardan kapandı. Petrol geçen hafta yüzde 3 düştü.

Mart vadel Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 18 sent yükselerek varil başına 55.63 dolara çıktı. Kontrat Cuma günü 56 sent ya da yüzde 1 düşerek 55.45 dolardan kapandı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 2.9 geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI'a kıyasla 2.31 dolar primli işlem gördü.