Advertisement

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 643,55 puan artarken, toplam işlem hacmi 3,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,19, holding endeksi yüzde 1,02 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran 2,28 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 1,38 ile bilişim oldu.

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, özellikle son bir saatte banka pay piyasalarında etkisini artıran alımlarla 89,000 puan sınırına kadar çıktı.

Analistler, küresel piyasalarda haber ve veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle, haftanın son işlem gününde iç dinamiklerin öne çıktığını ve döviz kurlarındaki gerilemeden destek bulan BIST 100 endekinin yükseliş eğilimini sürdürdüğünü dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) reeskont kredilerinde geri ödemelerin TL olarak yapılabileceğini açıklamasının ardından Dolar/TL 'nin 3,67'lerden 3,64 sınırına kadar gerilediğine dikkati çeken analistler, bunun da banka pay piyasalarında alımların güçlenmesine neden olduğunu ifade etti.

Analistler, gelecek hafta ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Avrupa’da enflasyon başta olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini ifade ederek, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının ise piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinin 89.500-90.000 bandının önemli direnç bölgesi konumuna geldiğini kaydeden analistler, olası düşüşlerde ise 87.300 ve 86.500 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını söyledi.

AA