Advertisement

Traderlar, Asya hisse senetlerini, bu haftaki bir dizi merkez bankası toplantısı öncesi pozisyonlarını düzenlemeleri ile birlikte yukarı itti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 yükselerek Hong Kong saati ile 10:56'da 145.14 puana çıktı ve Cuma günkü yaklaşık bir ayın en büyük yükselişini devam ettirdi. Ham petrol düşüşünü 50 doların altında devam ettirdi.

Geçen hafta açıklanan veriler, ABD'de tarım dışı istihdamın ortalama hızının üzerinde arttığını gösterdi ve traderlar şimdi bu yıl daha fazla faiz artırımını daha yüksek olasılıkla fiyatlıyor. Fed faiz kararını Çarşamba günü Washington'da açıklayacak. Öte yandan Japonya ve İngiltere merkez bankaları da toplanacak.

IG Asia Pte stratejisti J.ngyi Pan, "Bu hafta izlenmesi gereken bazı önemli olaylar var," dedi ve İşlemler iç faktörlerden yön bulabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.1 yükseldi ve Mayıs 2015'ten bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Eski Devlet Başkanı Park Geun-hye, görevden azledilme kararının mahkeme tarafından onanmasının ardından Pazar günü resmi konutu terketti.

Şanghay ve Shenzhen'de hisse senetleri erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi. Goldman Sachs Group Inc., reflasyon ortamında karların artacağı beklentisi ile Çin hisselerinde alım tavsiyesinde bulundu. Japonya hisse senetleri de yön değiştirdi ve sabah seansını yukarıda kapadı.

Piyasalar

*Japonya'da Topix Endeksi ve Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

*Yen dolar karşısında fazla değişmeyerek 114.85 seviyesinde kaldı.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 düştü ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.8, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.3 ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

*Singapur'da Starists Times Endeksi yüzde 0.2, Malezya'da KLCI yüzde 0.1 ve Tayvan'da Taiex yüzde 0.6 tırmandı.