Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, ABD ekonomisi konusunda olumlu görüşlere sahipolan ve enflasyonun yükselmesini bekleyen Fed yetkililerinden gelen şahin tonlu yorumların ardından son bir ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, mevcut ortamın çok kademelifaiz artırımını desteklediğini söyledi.

Spot altın fazla değişmeyerek Singapur saati ile 09:30'da ons başına 1,244.86 dolar seviyesinde seyretti. Metal Pazartesi günü yüzde 0.8 düşerek 16 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesinden kapandı.

New York Fed Başkanı William Dudley, sıkı işgücü piyasasının er ya da geç, son dönemde beklenmedik bir şekilde zayıf enflasyonu yükselteceği beklentisinde olduğunu söyleyerek, Başkan Janet Yellen'a benzer yorumlarda bulundu.

ABD'de Hazine tahvillerinin faizi ve dolar, Dudley'in yorumlarının ardından yükseldi.

10 yıl vadeli Hazine tahvilllerinin faizi Pazartesi günü dört baz puan yükselerek yüzde 2.19 seviyesine çıktıktan sonra yatay seyretti.

ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra yatay seyretti.

Spot gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 16.5242 dolara çıkarken, platin yüzde 0.1 değer kazanaral ons başına 925.82 dolara ulaştı ve palladyum ons başına 863.63 dolar seviyesinde yatay seyretti.