Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, petrol fiyatlarında bu hafta görülen sert düşüşün Fed'in bu yıl diğer bir faiz artırımına daha gitme olasılığı konusunda piyasayı yeniden düşünmeye sevk etmesinin ardından, iki günlük kaznacını korudu.

Spot altın, hem Çarşamba hem de Perşembe günü yüzde 0.3 yükselmesinin ardından, Singapur saati ile 08:41'de ons başına 1,250.98 dolar seviyesinde yatay seyretti.

Metal bu hafta yüzde 0.2 düştü ve üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Petrol bu hafta ayı piyasasına girdi ve enflasyonun beklentilerin gerisinde kalacağı ve Fed'in parasal genişlemeye ilişkin projeksiyonlarının riske girdiği endişelerinden dolayı altının cazibesi arttı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti ve bu haftayı yüzde 0.5 kazançla geçerek üç haftalık düşüşünü surdurmaya yöneldi.

Spot gümüş yüzde 0.3 artarak ons başına 16.6003 dolara çıktı ve yüzde 0.6 gerileyerek, üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Platin fazla değişmeyerek ons başına 925.33 dolarda kaldı ve bu haftayı yüzde 0.5 kayıpla geçmeye hazırlanıyor. Böylece metal üst üste dördüncü haftada da düşmüş olacak.

Palladyum yüzde 0.2 düşerek ons başına 886.21 dolara indi. Metal bu hafta yüzde 1.7 yükseldi ve son beş haftada dördüncü kez yükselmeye yöneldi.