Advertisement

(09:45'te güncellendi)

Altın fiyatları, küresel hisse senetlerinin rekor zirve civarında seyretmesi ve tahvil faizlerinin yükselmesinin talebi zayıflatması ile birlikte, Haziran ayında yüzde 2.2 dütükten sonra kaybını sürdürdü. Bu hareketin sonucu fiyatlar yedi haftanın en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.5 düşerek ons başına 1,235.71 dolar ile 16 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından, Singapur saati ile 14:23'te 1,236.13 dolara geldi.

Metalin Haziran ayındaki düşüşü 2017 yılının ilk aylık kaybı oldu. Altın yıl başından bu yana yüzde 7.7 yükseldi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "İyileşen risk görünümü ile birlikte enflasyonun inatçı bir şekilde düşük seyretmesi, altın fiyatları için negatif unsurlar" dedi ve "Zayıf dolar destekleyici bir faktör ve bu zıt yönlü faktörlerin net etkisi, altının bant seyri göstermesi şeklinde oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Küresel hisse senetleri sekiz ay üst üste yükseldi ve MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Haziran ayında tüm zamanların en yüksek seviyesin, gördü.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen hafta Kasım ayından bu yana en hızlı artışını göstermesinin ardından, yüzde 2.3285 ile Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesinde işlem gördü.

Spooner, "Faizler, piyasaların merkez bankalarının parasal genişleme (QE) programlarını daraltılma planlarının zamanlamasını tekrad değerlendirmelerine tepki olarak yükseliyor," dedi ve "Düşük enflasyona karşın, tahvillerdeki bu hareket daha da sürebilir ve bu durum altın çin diğer bir negatif unsur olacak" şeklinde konuştu.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi dokuz ayın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Çin'de Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.4 düşerek 271.95 yuana indi ve Mart ayından bu yana en düşük kapanışına yöneldi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, Aralık vadeli altın kontratları yüzde 0.4 düşüşle gram başına 274.4 yuana inerek kaybını beşinci güne taşırken, Aralık vadeli gümüş yüzde 0.4 kayıpla kilogram başına 3,999 yuana geriledi.

Uluslararası piyasalarda, spot gümüş yüzde 0.4 düşüşle ons başına 16.5790 dolara inerken, platin yüzde 0.5 kayıpla ons başına 921.36 dolara geriledi ve palladyum yüzde 0.3 yükselişle ons başına 846.50 dolara çıktı. Palladyum üç haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

(09:45'te güncellendi)