Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) bugün sona eren toplantısında para politikasını değiştirmemesinin ardından, dikkatlerin Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bugünkü toplantısına çevrilmesi ile birlikte, üç haftanın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Spot altın yüzde 0.2 düşerek, Singapur saati ile 11:43'te ons başına 1,238.54 dolara geriledi. Fiyatlar Salı günü 1,244.66 dolar ile 30 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

 CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Altın, düşiük faizler, zayıf dolar ve ABD'de süregelen siyasi risklerden oluşan mutluluk üçgeninden faydalanıyor," dedi ve "BOJ muhtemelen aktının görünümünü bozmayacak, ancak AMB biraz risk oluşturuyor. AMB'den gelebilecek piyasanın beklediğinden daha şahin işaretler mfiyatlarını olumsuz etkileyebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya Merkez Bankası bugün sona eren iki günlük toplantısında, para politikasını değiştirmezken, enflasyon görünümünü düşürdü ve büyüme tahminini yükselteti.

Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında faiz ve varşık alım programında değişikliğe gitmemesi bekleniyor.

Fed'in bu yıl faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 50'nin altına inmesi ile birlikte, ABD'de gösterge tahvilin faizi bu hafta düştü ve dolar değer kaybetti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 10 ayın en düşük seviyesini gördü.

Çin'de Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı, 3 günlük yükselişin ardından, fazla değişmeyerek 271.39 yuanda kaldı.

Şanghay Vadeliİşlemler Borsası'nda, Aralık vadeli altın kontratları yüzde 0.1 yükselerek gram başına 274.2 yuana çıkarken, Aralık vadeli gümüş yüzde 0.1 düşüşle kilogram başına 3,856 yuana indi.

Spot gümüş yüzde 0.3 düşerek ons başına 16.2425 dolara inerken, platin değişmeyerek ons başına 920.88 dolarda kaldı ve palladyum yüzde 0.5 düşerek ons başına 856.71 dolara indi.