Advertisement

Halkbank hissesi, Borsa İstanbul'da yüzde 6'nın üzerinde yükseldi ve TSİ 11:25'te 9.43 TL'den işlem gördü. "Sarraf davasında kurumlar cezalandırılmazsa Halkbank endeksin üzerinde performans gösterecek"

BloombergHT'ye konuk olan Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Figen Gümülcineli, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gümülcineli, Sarraf davası sürecinde birçok banka ile ilgili spekülasyon olduğunu, ancak Halkbank'ın diğer bankaların yükselişine eşlik etmeyerek süreç boyunca düştüğünü belirtti. "Şu anki fiyat kazancında Halkbank'ın bulunduğu nokta diğer banka hisselerinden geri kalıyor" ifadesini kullanan Gümülcineli, dava sürecinde kurumların mı kişilerin mi cezalandırılacağının belirsiz olmasının Halkbank üzerinde ciddi bir satış baskısı yarattığını dile getirdi. 

Gümülcineli, "Dava ile kurumların cezalandırılmayacağını öngören yatırımcılar, risk almak isteyeceklerdir. Kurum bazında bir durum gerçekleşmezse, Halkbank, endeksin üzerinde bir performans gösterecektir" şeklinde konuştu.