Advertisement

Avrupa'nın finansal krize yönelik mali tepkisi nadir, ancak arzı fazla olan platin için kurtuluş anlamına gelebilir. Ayrıca bu, toplum ve çevre açısından uzun vadeli etki arayışında olan yatırımcılar için yeşil ekonominin geleceğinde kilit önemde olabilecek metalde sık rastlanmayan bir fırsat olabilir.

Dizel yakıtlı otomobillerde zehirli emisyonu sınırlamak için kullanılan platine olan talep birkaç yıldır azalırken, fiyatlar 2008'deki çöküşten bu yana hiçbir zaman toparlanmadı. Ancak metal yeni hidrojen teknolojisinin bir parçası olarak yakıt hücrelerinde de kullanılıyor.

Kullanım aşamasında su dışında sıfır emisyon vaat eden teknoloji şehirleri hızlı bir şekilde temizleyebilir. Avrupa 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim-nötr kıtası olmayı hedefliyor. Ayrıca Almanya'nın 130 milyar euroluk toparlanma fonunun bir kısmı yeşil hidrojenin geliştirilmesine gidiyor.

Platin piyasasında geçen dört yılda aşırı arz vardı. Bununla birlikte 8 milyon onsluk pazarda açık olması için çok fazla bir talep gerekmiyor. Arz ise inatçı ve kaynakların büyük bir bölümü Güney Afrika'da toplanmış durumda. Daha önce güçlü ralliler doğurabileceğini kanıtlayan metal, temiz enerji talebiyle yeniden yükselişe geçebilir.